Dolar tl paritesi 5,80 üzerine attı ve bu seviye altına dün bir hareket denemiş olsa da başarılı olamadı. Hafta başından bu yana 5,80 üzerinde kalıcı olmayı başaran dolar kurunda yukarı yönlü hareketlerin ise yukarıda direnç bölgesi olarak belirttiğimiz 5,84 üzerinde kalamadığını görzlemledik. Hafta içerisinde bir kez bu seviye aşılsa da, saatlik ve günlük kapanışların gelmemesi doların yeniden satış yemesine neden oldu.

Erdoğan'ın Putin ile görüşmesi olumlu geçti ve Türkiye'nin Rusya'dan yeni savaş uçakları alması gündeme geldi. Diğer taraftan Trump, diğer savaş uçakları için Obama'nın hatası demişti ancak kendi döneminde extra Rusya'dan alınmasına ne der orası muamma ki ikilinin Rusya - Türkiye görüşmesinden hemen sonra bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği bildirildi. Yani Erdoğan ile Trump hem ili ükle arasında ki meseleler hem de Suriye konusu ile ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Tabi burada Rusya'dan yeni savaş uçağı alımı gündeme geldi mi gelmedi mi bilemiyoruz. Ancak burada Trump'ın takındığı tavır önemli olacaktır.

Kurda bugün için yine 5,845 lira seviyesi civarı önemli bir direnç bölgesi civarında. Bu seviyenin aşılması ile beraber geçtiğimiz günlerde denenen 5,86 seviyesinin de geçilerek 5,893 lira seviyesine doğru yükselişlerin hız kazanması beklenebilir. Ancak 5,845 lira altında kalacak dolar kuru fiyatlamaları ise yatırımcılar için satış fırsatı oluşturabilir ki bu durumda doların 5,79'a doğru geri çekilmesi muhtemel olacaktır. Bugün Abd GSİYH verisi ve Askıdaki konut satışları verileri önem derecesi 3 yıldız olan veriler olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle GSİYH verisinin dolar endeksi ve dolayısı ile de dolar kuru üzerinde ki fiyatlamalarda etkisi olması beklenmektedir.