Altın fiyatlarında yükseliş eğilimi devam ediyor. Dün gün içerisinde Trump veya Çin'den gelen altını destekleyici bir açıklama olmamasına karşın ons altın yükselişine devam etti. Bunun nedenini de dün ki altın analizimiz içerisinde vurgulamıştık aslında. Altında artık sadece haber akışı kaynaklı desteklenen bir yükseliş değil, teknik olarak da desteklenen bir yükseliş trendi mevcut. Durum böyle olunca altın için olumsuz bir haber gelmemesi halinde onsun yoluna devam etmesi beklentisi piyasalarda artmış durumda. Özellikle de 1,525 dolar üzerinde kalmayı başaran ons altın fiyatı önümüzdeki dönem için yükseliş beklentilrinin korunmasına neden oluyor.

Bugün Abd'de açıklanacak olan GSYİH verisi Abd ekonomisi için oldukça önemli ve Fed'in faiz konusunda dikkat ettiği kalemlerden bir tanesi olacaktır. Bunun dışında askıdaki konut satışları da piyasalar tarafından izleniyor olaca. Bildiğiniz üzere Abd ekonomik verilerinin olumsuz yani beklentilerin altında gelmesi altın fiyatını pozitif etkilemekte. Verilerin olumlu gelmesi ise altına negatif etki etmekte dolayısı ile veriler doğrultusunda altın fiyatlarında bir hareketlenme yaşanabilir.

Ons altın tarafında dün belirttiğimiz 1,544 dolar seviyesi görüldü. Önceki gün asya seansında görülen bu seviye  sonrası bir satış gelmiş ve 1,335 dolar seviyelerine kadar geri çekilen bir ons altın izlemiştik. Sonrasında yeniden toparlanan fiyatlamalar ile beraber 1,540 dolar üzerine atıldı. Şu sıralarda 1,541 dolar civarında fiyatlamalar devam ediyor. Bugün için 1,5444 dolar yine önemli seviye olacaktır. Direnç konumunda bulunan 1,544 doların üzerine atması ve saatlik kapanışların gelmesi halinde 1,557 dolar seviyesine doğru yükselişler hız kazanabilir. Aksi halde 1,532 dolar seviyesine doğru bir geri çekilme ihtimali bulunmaktadır. Altın fiyatının yukarı yönlü seyrini koruması ve teknik olarak destein devam etmesi açısından olası düşüşlerin 1,525 dolar üzerinde kalması oldukça önemli oalcaktır.