Dolar kurunda dün ki analizimizde vurgulamış olduğumuz 6,086 seviyesi aşılamadı ve geri çekilme başladı. Dğn bu seviyenin aşılamaması ile beraber öncelikle 6,025 seviyesine kadar yaşanan geri çekilme sonrasında derinleşerek 6 lira seviyesi altına geriledi. Sonrasında ise 5,99 civrına kadar gerileyen kurda alımlar etkili olmaya başladı. Ki zaten olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebileceğini de vurgulamıştık. Gelen alımlar ile beraber dolar kuru 6,04 seviyesine kadar yükseldi.

Yeni güne 6,03 seviyesinde fiyatlamalarla başlayan dolar kuru için, bugün endeksin yönü önemli bir belirleyic, olacak gibi görünüyor. Dün Borsa İstanbul'da %2,5 luk yükseliş yaşanması dolar tl nin geri çekilmesine katkıda bulunurken kapanışa doğru bir miktar satış yediği görüldü. Bugün ki hareketler de dolar kuru üzerinde etkili olabilecektir.

Ekonomik takvimde dolar kuruna etki edebilecek olan önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bu nedenle piyasalar daha çok S-400 ile alakalı gelebilecek açıklamalara odaklanmış gibi görünüyor. Abd tarafından gelebilecek açıklamalar ve Türkiye'den buna karşılık yapılacak değerlendirmeler ve verilecek olan son karar Abd ile ilişkilerimizi ciddi anlamda etkileyecek gibi görünüyor. Bu durumda Türkiye'nin dikkatli bir karar alması gerektiği görünüyor. ABD ile ikili ilişkilerin bozulması demek, dolar kurunda sert yükselişlerin yaşanabilme ihtimalini arttıracağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle kur üzerinde kısa vadede en önemli etken buradan gelecek haberler olacak gibi görünmektedir. 

Dolar kurunda 6,025 seviyesi üzerinde fiyatlamaların sürmesi halinde yeniden 6,085 seviyesine doğru yükseliş hareketi etkili olabilir. Bu durumda 6,085 seviyesi önemli bir direnç konumunda olacaktır. Yukarı yönlü aşılması demek 6,128 e doğru yükseliş hareketinin devam anlamına gelecektir. Kurda aşağı yönlü baskının sürmesi halinde ise 5,988 seviyesi ve 5,95 seviyeleri izleniyor olacaktır.