Altın fiyatları geçtiğimiz haftanın son işlem günü olan Cuma günü yine bir sürpriz yükselişle kapandı. Zaten buna özellikle vurgu yapmıştık. CUma günleri sert fiyatlamaların yaşanabildiği altında bir sürpriz daha olabileceğini vurgulamıştık. Öyle de oldu ve altın 1,288 dlar seviyelerine kadar yükseldi. Burada 1,287 doların kuvvetli bir direnç noktaıs olduğunu grafiklerimiz üzerinde de belirtmiştik. Bu seviyeyi aşamayan ons altında ufak bir geri çekilme olsa da 1,282 doların üzerinde tutunma çabasının devam ettiğini görmekteyiz.

Bugün ekonomik takvime baktığmızda Abd'de kişisel gelir ve gider veriler bulunuyor. Alltına direkt larak etki edebilecek öneme sahip bir veri ise bulunmuyor. Peki altın nelerden etkilenebilir diye baktığımızda karşımıza çıkan ilk detay elbette ki Abd ile devam eden Çin ticaret anlaşması görüşmesi dikkatimizi çekiyor. Buradan çıkabilecek bir anlaşma altında yönü yeniden aşağıya çevirir. Ancak bir ticaret anlaşması olmaz ise altın ve Japon Yeni sert yükselişe geçebilir. Geçtiğimiz hafta kapanışına yakında Japon Yeni'de geçtğimz hafta son işlem gününde altına ayak uydurarak dolar karşısında değer kazanmaya başladı. Bugün Japonya tatil. O tarafta işlem hacminin düşü olması beklense de altında fiyatlamaların hızlı olması halinde JPY'de ayak uydurmak isteyecektir.

Altın fiyatlarında Cuma gğünü yaşanan yükseliş sonrası kısa vadeli teknik göstergeler de olumlu sinyaller üretmeye başlamış durumda. Bugün için 1,282 dolar üzerinde kalındıkça 1,288 dolar hedefini yeniden test etmesini beklediğimiz altın bu seviye üzerine çıkabilirse izleyeceğimiz direnç noktası1,296 dolar olacaktır. Bunun altında ise 1,292 ara direnci takip edilmelidir. Olası geri çekilmelerde 1,282 doların kırılması halinde 1,277 desteğinin çalışmasını bekleyeceğiz. Aksi halde yeniden 1,270 doların atlına doğru altın fiyatlarında bir gerileme görebiliriz.