Dolar kurunda hızlı hareketler seçim öncesi yaşadığımız son günlerde devam etmekte. Hafta başından bu yana borsada yaşanan düşüşler 15 bin puana yaklaşınca doların düşüşü vatandaşı pek de memnun etmedi. Çünkü bu kez birikimlerini hisse senedine yatıran yatırımcılar doları baskılamak için borsadan vazgeçtiler şeklinde bir algıya girince Merkez Bankası LOndra swap piyasasında yükselen faizlerin gerilemesine olanak tanıdı. %1300 lere ulaşan swap faizi 50 lere kadar geriledi. Durum böyle olunca da TL ye rahat ulaşan yabancı yatırımcılar hisse satışından vazgeçip TL shortlamaya başladılar. Gün içerisinde dolar kuru %5 e yakın yükselerek 5,627 seviyesini gördü. 

Dolar kuru şu sıralarda 5,60 seviyesinin hemen altında fiyatlanıyor. Kur üzerinden Merkez Bankası hafifte olsa elini çekmiş durumda ancak yabancı yatırımcıda da ya yeniden swap faizleri yükseltilirse korkusu var. Bu nedenle dolardaki yükselişler sınırlı kalacak gibi görünüyor. Bugün için euro bölgesinden tüfe verisi takip edilecekken Abd de ise yeni konut satışlarını izliyor olacağız. Ayrıca yine akşam saatlerinde Brexit için yeni bir parlamento oylaması gerçekleştirilecek. Gün içerisinde bu açıklamalar dolar endeksine etki edebilir bu nedenle dolar kurunda da etkili olabilir.

Dün Türkiye'nin CDS primi 470 seviyesine kadar yükselirken seçim sonrası nasıl bir ortam oluşacağı ise merak konusu olmuş durumda. Tüm bu gelişmeler eşliğinde doların seçm sonrasında yükselmesini bekleyen çok önemli bir kesim var ancajk son swap faizi yükselmesinden dolayı kuru manpule etmeye çalışanlara bir ders veren Merkez Bankası'nın tutumu ne olur bu durumda bunu takip ediyor olacağız.

Dolar grafiğini incelediğimizde karşımıza çıkan tabloda 5,55 seviyesinin oldukça önemli olduğunu gözlemliyoruz. Bu seviye denge noktası oalrak kabul edilebilir. Bu seviye üzerinde kalacak fiyatlamalarda 5,628 ve 5,66 seviyeleri hedeflenmek istenebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 5,467 seviyesine doğru hızlı düşüşler ön plana çıkabilir.