Altın fiyatları hafta başından beri sürdürdüğü sakin fiyatlamalarını sonlandırdı ve dün oldukça sert bir düşüş gerçekleştirdi. Aslında dün ki analizimizde buna işaret etmiş ve 1,309 doların altına gelinmesi halinde 1,302 dolar sve sonrasında 1,296 dolara doğru sert bir düşüş yaşanabileceğini belirtmiştik. Nitekim öyle de oldu. Önce 1,302 dolar seviyesine gevşeyen sonra buradan yükselişe geçen altın ikinci denemede burayı kırarak düşüşünü hızlandırdı ve 1,290 doların altına kadar geriledi.

Abd'de bugün yeni ev satışları verisi açıklanacakken AB de ise daha önemli bir veri enflasyon verisi takip ediliyor olacak. Brexit'in yeniden parlamentoda oylanacağı akşam saatlerinde de altın fiyatları sonuca göre hareketlenebilir. Bu nedenle ekonomik takvimdeki gelişmeleri de takip etmekte fayda olacak bir gün gibi görünüyor.

Ons altın fiyatında Brexit belirsizliği, Abd ile ticaret görüşmelerinin belirsizliği Fed'in güvercin tavrına rağmen bir türlü 1320 dolar üzerinde kalıcı bir hareket oluşmamış ve bu nedenle düşüşlerin hızlanabileceğini vurgulamıştık. 1,320 dolar üzerine yükselene ama burada kalıcı olamayan altın çok sert bir düşüşle şuan için 1290 doların altında fiyatlamalarını sürdürmekte.. Peki ne olacak altın yeniden yükselir mi, yoksa altında düşüş daha da devam edecek mi ? Bu sorunun cevabına grafiğimiz eşliğinde bakalım isterseniz;

Ons altın fiyatı grafiğimizde teknik göstergeler aşağı yönlü hareketin devamına işaret ediyor fakat destek noktalarına da oldukça yaklaşılmış durumda. Ons altında ilk takip edilecek seviye 1,286 dolar seviyesi. Bu seviyenin altına bir kırılım ise 1,275-80 dolar aralığına kadar yeni bir düşüşü beraberinde getirebilir. Bugün günlerden Cuma ve bir kaç haftadır Cuma günlerinde sert fiyatlamalar izlediğimiz altında olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1,296 dolar ve 1,302 dolar seviyelerini takip ediyor olacağız.