Dolar TL paritesi geçtiğimiz hafta yaşadığı düşüşlerin devamını getiremedi ve dün öğle saatlerinde başladığı yükselişlerini 5,34 seviyesinin üzerine taşıdı. Zaten dün ki dolar analizimizi takip edenler olası yükselişlerde 5,345 seviyesinin önemine çektiğimiz dikkati farketmişlerdir. Yaşanan yükselişler bu seviye altında kaldı. Bu seviyeye doğru yaşanan yükselişlerin satış fırsatı olabileceğini vurgulamış ve kısa stoplu değerlendirilebileceğini de belirtmiştik. 5,343 seviyesini gören dolar tl bu seviyeden geri çekilerek 5,32 seviyesinin altını test etti. Bugüne baktığımızda ise bu senaryo geçerli değil elbette. Bugünün senaryosunda teknik göstergeler dolarda yükselişi desteklemeye başlamış durumda.

Bu sabah saatlerinde 5,33 civarında bir başlangıç yapan dolar kuru için yarın ki FED toplantısı oldukça önemli olacak. Tabi Venezuela'da yaşanacak olan gelişmelerde piyasalar tarafından takip edilmekte. Burada Türkiye'nin açık bir şekilde Moduro'ya destek vermesi Moduro'nun olası bir mağlubiyetinde piyasaların etkilenmesine sebep olabilir. Bunun dışında seçimlerin yaklaştığı bu dönemde iç siyasette yaşanacak olan gelişmelerde piyasalar tarafından takip ediliyor olacaktır. Dün bazı küresel fonların Türkiye enflasyon verileri ve seçim öncesi dolar tl satış pozisyonlarını kapattıklarını duyurmaları da doların hafif toparlamasında etkili olmuş gibi duruyor.

Dolar grafiğine baktığımızda uzun bir aradan sonra teknik göstergeler ilk kez al sinyali üretmiş durumda. Ancak yine de bu yükselişe temkinli yaklaşmakta fayda var. Çünkü yarın ki FED toplantısı tüm teknik görünümleri altüst edebilir. Özellikle Trump'ın faiz arttırımlarına karşı olduğunu vurgulaması FED'in elini ciddi anlamda zorlaştırırıken henüz Çin ile bir ticaret anlaşması yapılamaması da FED'in faiz konusunda yıl içerisinde nasıl bir tavır alacağını daha merak edilir hale getirdi ancak muhtemelen yılı 1 faiz arttırımı ile geçirebileceği düşünülüyor. Bu nedenle küresel anlamda daha değerli bir dolarla karşılama ihtimali düşük bu yıl ama içeridde yaşanacak gelişmeler sepet kuru etkileyebilir ve bu sayede hem dolar tl hem de euro tl yukarı hareket edebilir.

Grafiğimize baktığımızda bugün için yine ilk önemli direnç noktası 5,345 seviyesi olacaktır diyebiliyoruz. Bu seviye üzerinde ise 5,387 ve 5,44 seviyeleri bulunmaktadır. Özellikle 5,387 seviyesi üzerine şuan için bir hareket beklememekteyiz. Bu seviyeye doğru yükselişlerin yaşanması halinde satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Aşağı tarafta ise 5,28 altına inilmediği sürece yukarı hareketin devam etme potansiyeli bulunuyor.