Ons altın 1,300 dolar üzerinde tutunarak yoluna devam ediyor. Dün paylaşmış olduğumuz altın analizi içerisinde 1,300 dolar üzerinde kalması halinde 1,307 dolara doğru yükselişlerin devamının beklenebileceğini belirtmiştik ki bu sabah saatleri itibariyle de 1,304 doları aşmak için uğraşan bir ons altın fiyatı ile karşılaştık. Muhtemelen bugün içerisinde de 1,307 dolar civarına doğru yükselişlerin devamı gelecektir.

Yarın 2019 yılının ilk FED gecesi yaşanacak ancak FED'den beklenen yeni bir faiz kararı veya açıklama olmadığı için piyasalar biraz sakin. FED bu görünümü bozacak bir açıklama yapar mı orası muamma. Şuan için küresel piyasalarda doların daha fazla değer kazanabilmesinin önünü açmayacak bir FED olacağı öngörülüyor. Bu durumda ons altın fiyatını pozitif etkiliyor. Her ne kadar Abd'de geçici olarak hükümet açılmış olsa da ons altın diğer belirsizliklerden destek bulmayı sürdürüyor.

Ons altın fiyatı için grafik görünümü dün ile aynı olmaya devam ediyor. 1,3054 seviyesinin aşılmasıyla beraber bir anda 1307 dolar seviyesine doğru yükselebilme ihtimali yüksek olan ons altın fiyatı için bu 1,307 doların üzeri ise ons tarafında yeni bir hikaye başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Ancak hemen FED öncesinde ve enflasyon verileri öncesinde yaşanacak bu yükseliş gerçekci de karşılanmayabilir. Bu nedenle şu durumda takip etmemiz gereken en önemli seviye 1,307 dolar seviyesi olacaktır. Yükselişlerin bu seviye üzerine devamı halinde FED'den gelecek açıklamalar ve veri akışları takip edilecek ve haftalık kapanış fiyatı önemli hale gelecektir.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 1,300 dolar üzerine yükselen ons altın için bu haftaki kapanış seviyesi de önemli olacaktır. Bu seviyenin 1,307 dolar üzerinde olması ons tarafında pozitif seyrin artarak devam etmesini sağlayabilir.