Altın fiyatlarında kararsız fiyatlamalar devam ediyor. 1,460 doların altında işlem gören ons altın için Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden olumlu sonuç çıkacağı beklentisi pozitif bir tablo oluşmasını engelliyor. Diğer taraftan Trump'ın Hong Kong tasarısını onaylaması iki ülke arasında ipleri gerebilir mi sorusu gündeme gelmiş durumda. Altın kendini yukarı itecek bir gelişme arıyor ancak şuan için bu tarz bir gelişme yaşanmış değil.

Ekonomik takvimde dün gelen Abd verilerinin olumlu olması da, Abd ekonomisinde işlerin kısmen iyiye gittiğine işaret ediyor. Bu sebeple ons altın tarafında negatif baskı devam ediyor.  Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine ilişkin 1. faz anlaşmasının oldukça yakın olduğu kaynaklar tarafından dile getirilse de, net olarak bir anlaşma tarihi henüz sunulmuş değil. Trump'ın imzaladığı Hong Kong tasarısına karşı da Çin hükümeti sert tepki göstermiş durumda Bu tepkiler ticaret görüşmelerini etkiler mi bu da takip edilecek bir nokta olarak dikkat çekiyor. 

Ons altın tarafında tablo oldukça kritik olmaya başladı. Giderek sıkışan bir bant hareketi içerisine giren altında artık bir kırılım beklentisi mevcut. Ancak bu kırılımın hangi yöne olacağı konusunda tam bir bilinmezlik bulunuyor. Çünkü ons altın uzun vadeli grafiklerde olumlu teknik görünümünü sürdürürken, günlük ve haftalık grafiklerde negatif kalıyor. Ayrıca haber akışları da altın fiyatına negatif etki ediyor. Buna karşın altın yeniden yukarı yönlü bir çıkış yapabilecek mi izliyor olacağız. Bir çok yatırım fonu ons altın için 2020 yılında yukarı yönlü beklentilerini korumaya devam ederken, olası geri çekilmelerde 1,445 dolar büyük öneme sahip görünüyor. Yükseliş hareketlerinde ise 1,462 doların aşılmasıyla beraber 1,468-1,476 dirençlerine doğru çıkışların takip edilmesi gerekiyor.