Dün Trump çok önemli bir açıklama gerçekleştirdi ve Bağdadi'nin öldürüldüğünü duyurdu. Bu açıklamayı yaparken de, Rusya, Türkiye, Irak ve Suriye'ye teşekkür etti. Türkiye'nin konudan haberdar olduğunu ve harika davrandıklarını belirten Trump, Türkiye ile Suriye arasındaki meselelere karışmayacaklarını söyledi. Bu meseleyi iki ülke kendi aralarında nasıl çözeceklerse çözsünler diye konuştu. Yani Trump aslında içeriden gelen tüm baskılara rağmen Türkiye'ye karşı devamlı yaptırım kozunu sunuyor olsa da bir yandan da Türkiye ile ters düşmek istemiyor.Buna karşınLindsay Graham gibi bazı şahin isimler ise hala Türkiye'ye yaptırım peşindeler. Sonuç olarak şu ortamda Deaş liderinin de öldürülmesine yardımcı olan bir Türkiye'ye Abd senatosunda yaptırım çıksa bile Trump ve kurmayları bir şekilde yaptırım kararlarına engel olabilecektir diye düşünülüyor.

Erdoğan 13 Kasım tarihinde Trump ile görüşmeye gidecek. Bu zamana kadar Suriye'de durum ne şekilde ilerleyecek önemli. BM tarafından yapılan açıklamada Türk Ordusu tarafından korunmakta olan bölgelere Suriyelilerin giriş yapmaya başladıkları duyuruldu. Yani Türkiye'den Suriye'ye ufak çaplı da olsa bir dönüş hareketi başlamış oldu. Bu bizim için olumlu bir gelişme.

Diğer taraftan bu hafta içerisinde Fed'in faiz kararı açıklanıyor. Perşembe gecesi Fed faiz oranlarını açıklayacak ve sonrasında Powell'ın açıklamaları takip ediliyor olacak. Piyasa beklentisi 25 baz puanlık yeni bir faiz indirimi geleceği yönünde. Özellikle son gelen ekonomik veriler faiz indirimine ihtiyaç olduğunu ortaya koyarken, Trump'ın da geçen hafta yaptığı açıklamada Fed'in faiz indirimi yapmaması halinde görevini yapmamış olacağını söylemesi dikkat çeken bir başlık olmuştu. Yani burada Fed görevini yapmıyor dolayısıyla benim onu görevden alma yetkim var durumuna getirilebilir gibi duruyor. Ancak zaten Fed'den bu toplantıda çok yüksek bir ihtimalle 25 bp faiz indirimi gelecek gibi duruyor. Çok önemli bir veri akışı olmayan bugün, ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları izleniyor olacak.

Kur tarafında görünüm şuan için aşağı yönlü kalmaya devam ediyor. Yukarıda 5,796 seviyesi üzeri önemli bir bölge yani 5,80 civarı olarak alabiliriz burayı. Bu seviye yukarı yönlü aşılamadığı süree yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle gün içerisinde takip edilmesi gereken nokta 5,80 seviysi civarı olacaktır.  Suriye tarafında haber akışları genel anlamda olumlu olsa da taciz atışları nedeni ile oluşabilecek sorunlar kur tarafında yeniden oynamalara neden olabilir. Bu nedenle haber akışlaırnı yine takip ediyor olmak dolar tl üzerinde işlem gerçekleştiren traderlar açısından  önemli olacaktır.