Altın fiyatları geçtiğimiz hafta kapanışında güzel bir çıkış gerçekleştirdi. Zaten ons tarafında genel beklentimizi her analizimiz içerisinde belirtiyoruz ki genellikle de aylardır düşüşlerin alım fırsatı olduğu kanısı yatırımcılara para kazandırmış durumda Yine bu şekilde gerçekleşen bir yükselişle beraber 1,518 dolar seviyesine kadar yükselen bir ons izlemiştik. Ki 1,519 doların da kuvvetli bir direnç sev,iyesi olduğunu grafiklerimizde de belirtmiştik. 1,518 dolar seviyesine kadar çıkışını sürdüren ons altın sert bir satış yiyerek haftayı 1,505 dolar altında kapamıştı.

Şu sıralarda 1,504 dolar seviyesinden fiyatlanmakta olan ons için bu hafta oldukça kritik. Çünkü Fed perşembe gecesi faiz kararını açıklayacak. 31 Ekim akşamında açıklanacak olan Fed'in faiz kararı ile birlikte ons tarafında volatilitenin yükseldiği görülebilir. Ki öncesinde de beklentilerle geçen haftaya oranla daha yüksek volatiliteye sahip bir ons altın izleme imkanımız bulunduğunu belirtebiliriz.

Fed'den beklenti faiz indirimi geleceği yönünde ki bu ons açısından önemli ve olumlu bir gelişme olacaktır. Yine son dömnemde Brexitle ilgili varılan anlaşmanın da parlamentodan geçmemesi ile birlikte bir belirsizlik ortamı oluşmaya başlamış gibi duruyor ki bu durumda onsa pozitif etki edebilecek gelişmeler içerisinde yer alıyor.

Öte yandan Abd ile Çin ticaret görüşmelerimnden gelişmeler genel anlamda olumluya dönmüş durumda Buradan resmi olarak bir anlaşma imzalanması halinde ons fiyatını aşağı yönlü baskılayabilecek bir gelişme çıkabilir. Bu nedenle Abd-Çin görüşmelerine dair gelebilecek haber akışları da dikkatli takip edilmeliidir.

Ons altın tarafında görünüm teknik olarka pozitif ve bu görünüm 1,496 dolar altına inilmedikçe bu yönde kalmaya devam edecek gibi duruyor. Olası geri çekilmelerde destek noktamız 1,496 seviyesi, buranın kırılması bizi 1,487 dolara kadar indirebilir ki bu kısa vadeli oluşan pozitif havanın da sona ermesi anlamına gelecektir. Bugün için 1,496 dolar aşağıda 1,509 dolar ise yukarıda krtik seviyeler olarak takip edilebilir. İki tarafada bir kırılım yaşanması halinde 10 dolar kadar bir bant hareketi oluşabilir. Yani yukarıda 1,509 doların aşılabilmesi ile berbaer 1,519 dolar seviyesine doğru geçen hafta kapanışına benzer bir yükseliş yaşanma ihtimali yüksek olacaktır diyebiliriz.