Dolar tl paritesi dün önemine dikkat çektiğimiz 5,843 seviyesini sabah saatlerinde aşmayı başardı. Ancak saatlik kapanış yapmayı başaramayarak buradan satış yedi ve 5,80 seviyesine kadar gevşeyen bir dolar kuru izlendi.

Bugün ekonomik takvimde önemli bir gelişme yok. Daha çok haber akışı kaynaklı bir fiyatlama yaşanma ihtimali yüksek ki doları etkileyebilecek haberler de akmaya başladı aslında. Bu haberlerden biri de Rusya'dan teslimatların gelmeye devam etmesi ve bu teslimatlar nedeniyle Abd'den yükselen sesler oldu. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkileri Komitesi, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemiyle ilgili ikinci  etap teslimata başlanmasının ardından, ABD Başkanı Donald Trump'a  yaptırım çağrısında bulundu. Bunun üzerine dolar kuru şu sıralarda 5,83 seviyesi üzerinde fiyamalarını sürdürüyor. Abd'de Türkiye'ye yönelik yaptırımların yeniden gündeme gelmiş olması dolar için pozitif olurken Türk Lirası için negatif bir tablo oluşturuyor diyebiliriz.

Dolar kurunda yukarı yönlü görünüm etkili olmaya devam ediyor. Teknik göstergeler yukarı yönlü hareketi destekliyor. Haber akışları da en azından doların düşüşünün önüne geçiyor diyebiliriz ki bu nedenle dolarda düşüşler sınırlı kalıyor. Şu sıralarda 5,834 seviyesinden fiyatlanmakta olan dolar kurunda önümüzdeki saatlerde yükselişin devamı 5,876 seviyesine doğru hareketin devamına neden olabilir. 5,845 üzerinde kurun kalıcı olamaması halinde yeniden aşağıda 5,80 ve 5,765 seviyelerine doğru geri çekilmeler yaşanabilir.