Dolar kuru G-20 toplantısı öncesi oldukça sakin bir seyir zliyor. İki gündür 5,76-5,79 aralığında fiyatlamalarını sürdüren kurda bugün bir hareketlenme olma ihtimali yüksek. Erdoğan ile Trump'ın bugün mü yoksa yarın mı görüşeceğine dair net bir bilgi bulunmuyor. Ancak Trump ile Xİ görüşmesinin yarın yapılacağını biliyoruz.

Trump'ın yapacağı bu iki görüşmede dolar tl paritesi için büyük önem taşıyor. Burada TL için olabilecek en iyi senaryo olumlu bir Trump - Erdoğan görüşmesi ve yine ticaret anlaşmasının çıkacağı olumlu bir Trump Xİ görüşmesi olacaktır. Aksi hallerde ise TL negatif bir senaryo ile karşı karşıya kalma ihtimalimiz yüksek olacaktır.

G-20 toplantısında Türkiye'nin sondaj gemileri ile arama yapması da gündeme getirilebilir. Burada Türkiye'nin tavrı ve diğr ülkelerin bize karşı olan tavırları da önem bir detay olacaktır. Bugün ekonomik takvimde Abd'den çok önemli bir ver açıklaması yer almıyor. Avrupa'da ise enflasyon verisi var. ECB için enflasyon oranlarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz bu nedenle bu veri piyasalarda etkili olabilir ve dolar endeksindeki fiyatlamaları etkileyebilir.

Dolar kurunda yaşanan yükselişler 5,825 seviyesi altında kalmaya devam ediyor. Bu durumdakurdabaskıya neden olmakta. Ancak dolar kuru üzerinden teknik hareketlerden ziyaede haber akışlı hareketlere hazırlıklı olmamız günlerden geçmekteyiz. Yani bugün ve yarın G-20 içerisinde yapılacak toplantılar ve değerlendirmeler sonucunda yaşanabilecek sert fiyatlamalara hazırlıklı olmak gerekmektedir. Piyasalarda bugün haftalık kapanışın nasıl olacapından ziyade hafta sonu yapılacak görüşmeler daha önemli bir hal almıştır.