Geride bıraktığımız gün Abd'de piyasaların kapalı olduğunu ve önemli bir veri akışı bulunmadığını vurgulamıştık. Piyasaların kalbinin attığı yer olan Abd'de piyasalar tatil olunca hacimde ciddi anlamda düştü ve piyasalar sakin bir seyir sergiledi. Dolar kurunda 6,084 seviyesinin önemli olduğunu ve bu seviyenin aşılamamsı halinde 6,02 ye doğru geri gelişlerin mümkün olabileceğini ancak bu düşüşlerin alım fırsatı olabileceğini belirtmiştik. Kurda yaşanan kayıplar 6,03 seviyelerine yaklaştı ve buradan gelen tepki alımı ile beraber yeniden 6,08 seviyesi üzeri denense de hacimsiz piyasada başarılı olamadı.

Dün için Merkez Bankası tarafından atılan önemli bir adım vardı. Buna göre TCMB'den yapılan açıklama şu şekildeydi. 

TCMB: FİNANSAL İSTİKRARIN DESTEKLENMESİ AMACIYLA YABANCI PARA MEVDUATA/KATILIM FONLARINA UYGULANAN ZORUNLU KARŞILIK ORANLARININ TÜM VADE DİLİMLERİNDE 200 BAZ PUAN ARTIRILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.


Gelen bu karar sonrası TL 'de hafif değer kazancı yaşandı. Ancak Borsa İstanbul'da 87 bin puan seviyesine kadar yükselmişken günü 85,500 puan seviyesine yakın kapadı. Kur tarafında 6,06 civarında sakin fiyatlamalar devam ediyor.

Bugün için Abd'de tüketici güven endeksi dışında yine önemli sayılabilecek bir veri açıklaması bulunmuyor. Bunun yerine piyasaların gözü kulağı Trump'ın söylemlerinde olacak gibi görünüyor. Dün Japonya'da ziyaretlerde bulunan ve burada ticaret görüşmelerine ilişkin açıklamalar yapan Trump'ın S-400 hakkında verebileceği röportajlar ya da Çin ile yaşanan ticaretlerde ki olumsuzluklar ile alakalı yapacağı açıklamalar takip ediliyor olacak

Dolar tl paritesinde beklentilerimiz aynı kalmaya devam ediyor. Aşağıda 6,025 seviyesi altına inilmedikçe düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Yukarı yönlü hareketlerin başlayabilmesi için ise ilk etapta 6,086 seviyesi üzerinde fiyatlamaların oluşması gerekiyor. Bu seviye üzerinde yaşanacak kalıcı hareketler yukarı yönlü hareketlerin oluşmasını sağlayacaktır. Olası yükselişlerde izlenecek direnç oktası 6,15 seviyesi olacaktır.  Aşağıda 6,025 seviyesinin kırılması ise dolar kurunda negatif bir tablo oluşmasına katkı sağlayacak ve 5,96 seviyesine doğru geri çekilmenin derinleşmesine sebep olabilecektir..