Altın fiyatlarında dün Abd'de anma günü sebbi ile piyasaların kapalı oluşu hacimsiz bir seyre neden oldu. Gün içerisinde 1,285 dolar civarında fiyatlamalarını sürdüren ons altın şu sıralarda da aynı şekilde fiyatlamalara devam ediyor.

Gün içerisinde Abd'den gelecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Önem derecesi 3 yıldız olarak gösterilen tüketici güven endeksi bulunsa da altın fiyatlarına direkt olarak etki edebilecek bir veri olmadığını söyleyebiliriz. Altın fiyatlarına kısa vadede etki edebilecek faktörler arasında 1. sırayı Trump'ın Çin ile ticaretlere yönelik söylemleri yer alıyor diyebiliriz. Bunun sonrasında Çinli yetkililerin Trump'a cevabı ve ticaret görüşmelerinin ilerleyişi ciddi bir etken olarak takip edilmeye birsüre daha devam edecek gibi görünüyor.

İngiltere'de Theresa May'in başbakanlık görevinden istifa etmesi, yeni bir seçim süreci ve Brexit belirsizliklerin de arttırmaya devam ediyor. Burada da artan belirsizlik altın fiyatlarına pozitif bir katkı sunuyor gibi görünüyor. Dolar endeksinin nasıl fiyatlanacağı da altın fiyatlarını önümüzdeki dönemde en çok etkileyecek faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ons altın fiyatlarında geçen haftanın son işlem gününde yaşanan yükseliş bu haftanın ilk işlem günün de de korundu Ancak piyasada hacim Abd'nin tatil olması nedeni ile oldukça düşük kaldı. Bu sebeple de bugün ki fiyatlama daha belrleyici oalcaktır diye düşünüyoruz. Altın fiyatları incelendiği zaman 1,287-1,291 dolar arlaığının oldukça kritik olduğunu söyleyebiliyruz. Bus eviye altında kalması halinde aşağıda 1,278 dolar ve 1,273 dolar destek noktalarına doğru geri çekilmeler mümkün olabilir. OLası yükselişlerde ise 1,291 doların aşılması ile beraber 1,297 dolar direncini test etmesi beklenecektir. Bu seviye üzerinde fiyatlamaların devamı ise 1,304 dolar direncine doğru yükselişlerin devamını sağlayabilecektir.