Dolar tl paritesinde oldukça hareketli devam eden seyir seçime kadar etkili olacakmış gibi görünüyor. Hafta başından bu yana yapmış olduğumuz analizlerimiz içerisinde Londra swap piyasasında yaşanan extrem durumdan bahsetmeye çalışıyoruz ki son günlerde oldukça popüler hale de gelmiş durumda bu durum. Yabancı fonlar TL shortlamak için TL bulamıyorlar, açığa satış yapabilmek için ise TL nin faizi 1300 e kadar yükselmiş durumda. Yani şuan için piyasada TL satmak oldukça maliyetli bir iş olduğundan Türk Lirası dolar karşısında güçlü durmaya devam ediyor.

Londra swap piyasasında 1300 e kadar çıkan TL faizi sürdürülebilir bir olay mıdır değildir diye bakacak olursak kesinlikle sürdürülebilir olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Merkez Bankası en azından seçim sonrasına kadar bu şekilde devam ettirecek gibi görünüyor. TL bulmakta zorlanan yatırımcıda bu kez elindeki hisse senetleri ve tahvillerin satışına yönelmeye başlar mı diye korkulurken hisse satışına başladığını dün gelen veriler sonrasında görmüş olduk. Hisse senetleri oldukça sert gerilerken bu düşüşün ne zaman son bulacağı da bilinmez bir hal almış durumda. 1 haftada 15 bin puana yakın düşen bist100 de düşüşler Londra swap piyasası normale dönene kadar devam edebilir bu nedenle dikkat etmekte fayda olacaktır.

Ekonomik takvime baktığımızda ABD'de konut satışları ve büyüme verisi öne çıkmakta. Özellikle Abd büyüme verisi piyasalar tarafından takip edilmekte olacaktır. Dün Draghi sonrası düşüşe geçen euro için de oldukça önemli bir veri olacak olan büyüme verisi TL üzerinde de etki oluşturabilir.

Dolar kurunda Londra swap piyasalarında yükselen faiz oranları ile beraber geri çekilme devam ederke  gün içi yükselişlerde takip edeceğimiz seviyenin 5,465 seviyesi olduğunu söyleyebiliriz.  Şu sıralarda 5,43 seviyelerinde fiyatlamalarını sürdüren dolar kuru için 5,465 altında düşüşlerin etkili olmasını devam etmesi beklenebilir. Ancak bu seviyenin yukarı kırılması dolarda sert alımları beraberinde getirebilir.