Dolar tl paritesinde haftaya yatay bir şekilde başlangıç yapıldı. 5,28 seviyesinin altında fiyatlamalarını sürdüren dolar kuru için hafta sonu Kuzey Irak bölgesinde yaşanan gelişmelerin devam etmesi sıkıntı oluşturabilir. Şuan için herhangi bir etkisi olmadı. Bu hafta dolar kuru için takip edilecek detaylardan bir tanesi Venezuela konusu olacak bir diğeri ise her ayın ilk Cuma günü açıklanmakta olan tarım dışı istihdam verisi olacak.

İçeride seçim heyecanı yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Partiler il ve ilçe adaylarını açıklamaya başladılar. Seçime de 2 aydan az bir süre kaldı. Seçim süreci boyunca yurt içerisinde daha çok seçim odaklı gelişmeler ön planda olacak gibi görünüyor. Seçim sürecinde yaşanabilecek olumsuzluklar dolar kuruna etki edebilir. Herhangi bir olumsuz tablo oluşmaması halinde ise dolar yurtdışı piyasalara bağlı olarak hareketlerini sürdürmeye devam edecektir.

Dün akşam saatlerinde bir ok sitede dolar kuru 5,12 ciarında gösterilmişti. Ancak o saatlerde piyasada işlem bulunmuyordu. Bu nedenle bu fiyatlamalar gerçekci fiyatlamalar olmadı ki piyasa açılışı ile beraber 5,28 civarında haftaya başlamış olduk. Bu sabah saatlerinde dolar kurunda 5,26 civarında fyatlamaların devam ettiğini görüyoruz. Uzunca bir süredir dolar kuru için aşağı yönlü beklentilerimizi dile getiriyoruz ve dolar tl de beklentilerimize paralel olarak geri çekilme hareketi sürüyor. 

Günlük dolar grafiğinde göstergeler hala aşağı yönlü hareketin devamını desteklemekte. OLası toparlanmalarda 5,345 seviyesi çok önemli bir direnç noktası. Bu seviye altında kalacak yükselişler satış fırsatı olarak kullanılabilir. Dolar kurunda 5,263 seviyesi altında oluşabilecek fiyatlamalarda 5,21 seviyesi hedeflenerek düşüşlerin devamı beklenebilir. Usdtry'de 5,21 altında ise 5,135 ve sonrasında 5,10 seviyelerine kadar geri çekilmenin devamı mümkün hale gelebilir.