Altın geçtiğimiz hafta son saatlerde yapmış olduğu sürprizle 1,300 dolar üzerinde bir kapanış gerçekleştirmişti. Zaten uzunca bir süredir ons altın fiyatı için 1,304 dolar hedefine doğru bir yükselişi analizlerimizde dillendiriyorduk. Geçtiğimiz hafta bir kaç defa 1,280 dolar altına gevşeyen ons altın acaba yükseliş için biraz daha beklemek mi gerek sorusunu akıllara getirmeye başlamışken, son dakika yaptığı sürprizle herkesi şaşırttı ve 1,300 doların üzerine yükseldi.

Hafta başlangıcında 1,300 dolar üzerinde tutunan ons altın fiyatı için ilerleyen saatlerde de bu fiyat üzerinde tutunup tutunamıyor oluşu takip edilecektir. ABD'de hükümetin geçici olarak açılması ons altın fiyatı için hafif negatif bir durum ancak şuan için altın tarafında negatif bir fiyatlama yaşanmıyor. Geçtiğimiz hafta altın tarafında ki yükselişe tepkisiz kalmış olan usdjpy de şu sıralarda 109,40 seviyesinin altında işlem görüyor. Usdjpy paritesinin 109 seviyesi altına gerilemesi altın tarafında alımların hız kazanmasını sağlayabilir.

Ons altın teknik görünümüne baktığımızda göstergelerin al sinyali üretmeye devam ettiğini görüyoruz. Olası geri çekilmelerde ilk destek noktası 1,297,5 seviyesi olarak karşımıza çıkarken daha kuvvetli destek ise 1,292 seviyesi olarak görünüyor. Bu seviye altına inilmesi atında ki yükselişi sorgulanabilir hale getirebilir. Bu durumda geçen hafta direnç olarak çalışan 1286 dolar seviyesini bu hafta destek bölgesi olarak izleyebiliriz. 

Ons altın tarafında yaşanabilecek düşüşlerde ana destek noktası ise yükseliş kıvılcımını yakan 1,276 dolar seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece yaşanabilecek düşüşler alım fırsatı oluşturabilir. Ons altın tarafında 1,297,5seviyesi üzerinde kalınması halinde 1,307 dolara doğru yükselişlerin devamı gelebilir. Bu hafta Abd açıklanacak önemli veriler de altın fiyatlarını etkileyebilir.

Özellikle Cuma günü açıklanması beklenen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri dikkatle takip edilecektir. Yine cuma günü açıklanacak olan AB tüfe verisi de piyasalar tarafından yakından izlenecektir. Ayrıca çarşamba akşamı açıklanacak olan Fed faiz oranı da takip edilecektir ancak burada herhangi bir değişim beklenmemektedir. Yine de çarşamba akşamı gerçekleşecek olan FOMC basın toplantısında vurgulanacak detaylar altın fiyatlarını ve piyasaları genel anlamda etkileyebilir.