Dolar kurunda sakin seyir sürmeye devam ediyor. Bu hafta başında işlem hacminin düşeceğini ve sert hareketler beklememek gerektiğini vurgulamıştık. Nitekim kur da hafta başından bu yana 5,94 civarında fiyatlamalarını sürdürüyor. Ekstra bir haber akışı olmadığı sürece, dolar kurunda sert hareketler beklemenin anlamı olmayacak. Ancak teknik anlamda yukarı yönlü ivmesini sürdürdüğünü söyleyebileceğimiz kur tarafında Libya ve Suriye'den gelecek haber akışlarının da etkili olabileceğini düşünüyoruz.

Son olarak Libya, resmi olarak asker talebini Türkiye'ye iletti. Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesi ile ilgili tezkerenin Ocak ayı ikinci haftasında meclise sunulması bekleniyor. Durum böyle iken burada nasıl bir ortam oluşacağı da merak konusu. Çünkü batılı güçler ve Rusya hafter güçlerini desteklemekte. Bunlarla karşı karşıya gelme durumu olur mu? sorusu gündemde önemli bir yer işgal etmekte. 

Dolar kurunda 5,96 seviyesinin aşılabilmesi halinde 6 lira seviyesine doğru ataklar yaşanması muhtemel olacaktır. Ancak 5,96'nın kırılamaması halinde aşağıda 5,90 ve 5,887 seviyelerine doğru geri çekilmeler yaşanabilir. Ara destek seviyesi olarak ise 5,926 noktasını takip ediyor olacağız. Libya ve Suriye konusu ile beraber Abd'den Türkiye'ye yönelik bir yaptırım kararı gelip gelmeyeceği de merak konusu iken, o taraftaki gelişmeleri de yakından takip etmekte fayda olacaktır.