Altın fiyatlarında geçtiğimiz haftadan bu yana bir yükseliş hareketinin sinyallerini vermekteydik. Yıl başına 1,500 dolar denemesin,in olma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulamış ve geçen yıl başı yaşanan yükselişe benzer bir yükseliş hareketi izleyebileceğimizi söylemiştik. Yurtdışı piyasalarda Noel tatilinin yaşandığı dönemde hızlı bir yükseliş hareketi yaşayan ons altın tarafında dün 1,510 dolar seviyesi aşıldı. Yükselişlerini 1,514 dolar seviyesine dek devam ettiren ons altın şu sıralarda da 1,510 dolar üzerinde kalmayı sürdürüyor.

Piyasalarda işlem hacmi düşük. Bu nedenle bu yükselişe karşın Ocak ayı ilk haftasında bir düzeltme yaşanır mı sorusu da gündemdeki yerini korurken ons altının daha çok haber akışlarıyla ilerleyebileceği bir dönemde olduğumuz da yadsınamaz bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Ocak ayının ilk yarısında Abd Başkanı Trump ile Çin başkanı Xİ'nin anlaşma imzalaması ile nasıl bir fiyatlama olacak sorusunun cevabı merak edilirken, burada yaşanabilecek olası bir olumsuz tablo karşısında altında yükselişin devam edeceği de düşünülüyor. Ancak şuana kadar herhangi bir olumsuz senaryo görünmediği de yetkililer tarafından belirtiliyor.

Ons altın fiyatı önceki analizimizde vurguladığımız 1,509 dolar seviyesini aşmayı başardı. Ancak bugün bu seviye yine önemli olacak. Buranın üzerinde kalınabilmesi halinde yukarı hareket devam edebilir ve bu durumda 1,518 dolar seviyesine doğru yükselişler yaşanabilir. 1,509 dolar seviyesi altında kalınması halinde ise yeniden 1,500 dolar altına doğru düşüşler izleme olasılığımız artacaktır. Piyasalarda yılbaşının ilk haftası sonrasında işlem hacminin artmasıyla berbaer nasıl bir fiyatlama oluşacağı ise ons tarafında kısa vadeli işlemlerin yönü açısından oldukça kritik bir detay olarak takip ediliyor olacaktır.