Dolar kurunda 5,684 seviyesinin aşağı yönlü geçilememesi ile beraber yukarı yönlü bir hareket başladı. Hafta başında Türkiye'nin S-400 savunma sistemini deneyeceğini duyurmuştuk ve bu durum karşısında yeni açıklamaların gelebileceğini de vurgulamıştık. Ki bu sabah saatlerinde buna ilişkin bir açıklama Pompeo tarafından yapıldı. Türkiye'nin S-400 testinden endişe duyduklarını belirten Pompeo, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Yurtdışı piyasalarda Abd ile Çin ticaret anlaşması beklentilerinin artması nedeni ile pozitif hava devam ediyor. Borsalar rekor seviyelere yakınken Borsa İstanbul'da da gün içerisinde dalgalı seyir etkili olsa da günü 106 bin civarında pozitif kapattık. Bugüne baktığımızda Abd'de oldukça önemli ekonomik veriler bulunuyor. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri, Gsyih verisi, Kişisel tüketim harcamaları, Kişisel gelir/gider, konut satışları gibi önemli veri takvimi bulunuyor. Dolar endeksinde ciddi hareketlere sebep olabilecek bir veri takvimi olduğunu dolayısı ile bu verilerle yön bulabilecek bir dolar tl paritesi izleyeceğimizi de vurgulayabiliriz.

Dolar kuru tarafında toparlanmanın devamı halinde 5,74 seviyesinin önemine dikkat çekmiştik. Buranın kırılması ile beraber teknik göstergelerin de desteklediği bir kur yükselişi izleyebiliriz demiştik ki bugün geldiğimiz noktada, göstergelerin de dolarda yukarı yönlü hareketi desteklediği görünmekte. Gün içerisinde 5,78 seviyesinn aşılması halinde 5,81 seviyesine doğru yükselişler sürpriz olmayacaktır. Aşağı çekilmelerde ise kurun 5,74 üzerinde tutunup tutunamayacağı takip edilmelidir.