Altın fiyatlarında sakin bekleyiş devam ediyor. 1,460 dolar civarında fiyatlamalarına devam eden ons altın için oldukça sıkışık bir bant hareketi izleniyor. Bu bandın dışına çıkılması halinde fiyatlamalar sertlik kazanabilir. Bugün Abd tarafından önemli veri akışı bulunan bir gün. Bu nedenle açıklanacak olan ekonomik verilerin ons altın fiyatları üzerinde etkisi olması beklenebilir.

Abd'de oldukça önemli ekonomik veriler bulunuyor. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri, GSYİH, Kişisel tüketim harcamaları, Kişisel gelir/gider, konut satışları gibi önemli veri takvimi bulunuyor. Dolar endeksinde ciddi hareketlere sebep olabilecek bir veri takvimi olduğunu dolayısı ile bu verilerle yön bulabilecek bir ons altın fiyatı izleyeceğimizi de vurgulayabiliriz. Fed'in en dikkat ettiği verilerden olan GSYİH verisi gün içi açıklanacak en önemli veri olarak dikkat çekmekte. Bu nedenle bu verinin olumsuz gelmesi dolar endeksinde negatif bir havaya dolayısı ile de ons tarafında yükselişe neden olabilir. Verinin pozitif gelmesi halşinde ise ons altında geri çekilme devam edebilir.

Tabi ons altını etkileyen faktörlerden bir diğeri ise Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden çıkacak sonuçlar. Bu konuya yönelik Beyaz Saray veya Trump ile Çin tarafından gelebilecek açıklamalar ons için hayati öneme sahip. Bu bakımdan dikkatle takip edilmesi gereken başlıklardan birisi de bu.

Grafik üzerinde de baktığımızda fiyatlamaların oldukça sıkıştığı görünmekte. Aşağıda 1,454 dolar altına sarkılması ve saatlik kapanışlaırn gelmesi son ayların dip nokası olan 1,445 dolar seviyesine doğru yeniden bir düşüş dalgasını berbaerinde getirir. Yukarıda 1,462 doların üzerinde kalınması halinde ise 1,468--1,474 ve 1,480 dolar sıralı hedef noktalar olarak takip edilebilir.