Altın tarafı dün oldukça sakin bir gün geçirdi. Geçtiğimiz haftayı 1,520 doların üzerinde kapamayı başaran altın bu haftaya oldukça pozitif başlayıp yılın rekorunu kırmış ve 1,555 dolar seviyesini görmüştü. Bu sayede gram altın fiyatları da rekor kırarak 300 lira seviyesini aşmıştı. Sonrasında Abd ile Çin tarafından ticaret savaşlarına ilişkin gelen ılımlı açıklamalar etkili oldu ve altın bir miktar değer kaybetti. Dün belirttiğimiz üzere 1,525 dolar seviyesi destek noktası olmayı sürdürüyor ve altında yaşanan düşüşler bu seviye altına inememiş durumda.

Bugün için altın fiyatına etki edebilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bu nedenle yine Trump'ın açıklamaları fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Çin ile ilişkilere yönelik ve Fed'e yönelik Trump'ın açıklamaları ile Çin'den ve Fed üyelerinden gelebilecek açıklamalar ons altın fiyatları için oldukça önemli olacaktır.

Altın fiyatlarında yukarı yönlü görünüm teknik açıdan destekleniyor. Ancak bu görünümün yukarı yönlü devam edebilmesi için 1,524 dolar üzerinde kalınması oldukça önemli.  Yani bugün takip edeceğimiz denge noktası bu seviye olacaktır. Buranın altında gerçekleşebilecek fiyat hareketleri aşağı hareketin devamını getirebilir. Bu seviye üzerinde kalması halinde ise yukarıda 1,536 dolar seviyesi ilk direnç noktası olarak takip edilecektir. Buranın kırılması ile beraber 1,544 ve 1,556 dirençleri takip edilebilir.