Dolar tl paritesinde dün sakin bir seyir izledik. Günlerdir belirttiğimiz yukarıda ki 5,83 seviyesi denense de bir türlü aşılamadı. Bu durum dolarda yönün teknik olarak aşağı dönmesini sağlamış durumda. Yani şuan için teknik göstergeler sat konumunda. Ancak yarın başlayacak olan G20 öncesinde bunun pek de br önemi yok aslında. 

Cuma ve Cumartesi günü devam edecek olan G-20 toplantılarında bizim açımızdan en önemli görüşme Trump - Erdoğan görüşmesi olacak. Malum S-400 konusunda yatırımcılar Trump'dan olumlu bir haber duymak istemekte. Trump'ın bu tarz bir haber vermesi halinde, yani Türkiye'nin S-400 almasına karşın herhangi bir yaptırım uygulamayacağız tarzında bir haberle piyasalar olumlu seyrine devam edebilir. Ancak olumsuz gelecek bir açıklama dolar kurunda yükselişi kaçınılmaz kılacaktır.

Ekonomik takvime batığımızda Fed'in Abd ekonomisinde enflasyon oranlarından sonra en çok önemsediği veri büyüme verisi takip edilecek. Abd büyüme verisinin olumsuz gelmesi halinde Fed'in faiz indirim ihtimali artabileceğinden dolara küresel piyasalarda satış gelebilir. Bu da dolar tl paritesine de satış getirebilecektir. Yine G-20 toplantılarında Trump'ın İran'a yönelik açıklamaları da takip edilecek. Ayrıca Trump - Xİ görüşmesi de ticaret konularının çözüme kavuşturulabilmesi için bir fırsat olarak görülmekte. Burada olası bir anlaşma doları gelişmekte olan piyasalarda aşağıya çekebilecektir.

Dolar kuru şu sıralarda 5,77 seviyesi civarında fiyatlanmakta. Kurda olası yükselişlerde 5,835 seviyesi önemli bir direnç bölgesi olarak kalmaya devam edecek. Ancak haber akışlı yükelişler bu direncin aşılmasını sağlayabilir. Olası düşüş hareketlerinde ise dolar tl paritesinde 5,73 seviyesini takip ediyor olacağız. Yine olumlu bir haber akışı ile beraber 5,66 seviyelerine kadar bir geri çekilme söz konusu olabilir gibi duruyor.