Altın fiyatları bugünlerde oldukça hareketli. 1,430 dolar üzerini test eden ve sonrasında Powell'ın yaptığı açıklamalar sonrası düşüşe geçen altın şu sıralarda 1,405 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor. Dün ki Abd'den gelen açıklamalar Çin ile bir ticaret anlaşmasının %90 ihtimalle olacağı yönündeydi. Bu açıklamalar usdjpy paritesine satış dolayısı ile de altına da satış getirdi. Birbiri ile korelasyon içerisinde olan JPY ve xauusd bu açıklamalardan olumsuz etkilendi. Çünkü ikisi de güvenli liman özelliği olan yatırım araçları. Çin ile Abd'nin anlaşması demek piyasalarda bir belirsizliğin ortadan kalkması anlamına geliyor. Dolayısı ile belirsizlik nedeni ile tercih edilen bu iki yatırım aracı olası anlaşma durumunda satış yiyecektir.

Bugün Abd'de büyüme versi açıklanacak. Gözler her ne kadar G-20 zirvesine çevrilmiş olsa da bu veri Fed açısından çok kritik bir veri olarak görülmekte. Dolayısı ile 3,1 olarak beklenen Abd gsyh verisi bunun altında kalması halinde Fed'in temmuz ayı faiz indirme ihtimali artacaktır. Yok eğer olumlu bir veri görür isek bu durumda Fed olumsuz gelen verilerin geçici olduğu kanısına varıp faiz indirimini ertelemek isteyebilir. Bu nedenle altın fiyatları açısından son derece dikkat edilmesi gereken bir Abd verisi izleyeceğiz.

Ons altında 1,401 dolar üzerinde bekleyiş dünden beri devam ediyor. Yaşanan geri çekilmeler bu seviye ile sınırlı kalıyor. Yarın ve hafta sonu yapılacak G20 görüşmeleri altın fiyatları açısından kritik önem taşıyor. Teknik oalrak 1,401 seviyesinin kırılması halinde 1,388 seviyesi ve sonrasında 1,382 seviyesine kadar geri eçekilmeler yaşanma ihtimali yüksek olacaktır. Yükseliş hareketinin devamı halinde ise 1,412 dolar ve 1,425 dolar seviyeleri öne çıkmaktadır Özellikle de bugün için 1,412 dolar seviyesi bir denge noktası görevi görebilir. Bu seviye altında kalacak fiyatlamalar aşağı yönlü baskıyı bu seviye üzerinde yaşanacak fiyatlamalar ise yukarı yönlü hareketi hızlandırabilir.