Dolar tl paritesinde geçen hafta son işlem gününde dolar endeksinden de aldığı destekle Türk Lirası'nın değer kazanarak kapadığı bir günü geride bıraktık. Yeni haftaya ise hafif alıcılı başladığımızı söylemek mümkün gibi duruyor. Dolar kuru asya seansında 6,10 seviyesi üzerini test ederken kurda bu hafta etkili olabilecek bir çok gelişme olmaya devam ediyor. 

Dolar kuru için en büyük belirleyici etken S-400 konusunun nasıl çözüleceği olacak. Yani Abd, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı yapması halinde Türkiye'ye karşı yaptırımlar uygulanabileceğinin sinyallerini verdi. Türkiye'ye 2 hafta süre tanıdıklarını belirten Abd'li yetkililerin bu konudaki tavrı ne olacak ? Türkiye'nin S-400 den vazgeçme ya da farklı bir alternatif düşünme gibi bir durumu olur mu bu da takip edilecek diğer bir gelişme olacak gibi görünüyor. Ayrıca Türkiye'nin bu durumda F-35 alımı yapamayacağını ve üretim ekibinden çıkarılacağını  duyuran Abd'nin bu konudaki tavrı net gibi görünüyor. Ancak bir anlaşma olur mu bir taraf taviz verir mi bunu takip ediyor olacağız. 

Dolar kurunda ayrıca S-400 dışında takip edilecek başlıklar ise yine Abd kaynaklı olmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinin sonuçlanmaması ve burada bir ticaret savaşı başlama ihtimalinin giderek artıyor olması. Diğeri ise yine Abd'nin sınırlarımıza yakın gölgelere asker gönderiyor olması. Yani önümüzdeki süreçte doların yönünü ABD ile olan ikili ilişkilerimizin yönü belirleyecekmiş gibi duruyor diyebiliriz.

Ekonomik takvime baktığımızda yarın Abd 'de piyasalar tatil. Bu nedenle Abd kaynaklı önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bu yüzden de daha çok teknik analiz ve haber akışı kaynaklı hareketlenmeler söz konusu olabilecektir.

Dolar tl paritesinde şu sıralarda 6,08 civarında fiyatlamalar devam ediyor. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 6,112 seviyesine doğru yükselişler piyasa açılışı ile beraber etkili olabilir. Bu seviyenin aşılamamsı ise dolarda aşağı yönlü hareketin hız kazanmasına ve 6,022 seviyesine kadar gevşemelere neden olabilir. Dolar endeksinde çok ciddi bir değer kayı olmaz ise kurda aşağı yönlü bir hareket beklemek anlamsız olacaktır. Bu nedenle olası düşüşler yatırımcılar tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Yükseliş yönlü hareketlerde 6,112 seviyesinin aşılması 6,15 sev,yesine doğru yeni bir yukarı yönlü atağı tetikleyebilecektir.