Altın fiyatları geçtiğimiz hafta beklediğimiz yükselişi haftanın son iki işlem gününde gerçekleştirdi ve haftayı 1,280 dolar üzerinde kapamayı başardı. Yarın için Abd'den önemli bir veri akışı bulunmuyor çünkü Abd'de piyasalar anma günü nedeni ile tatil olacak. Bu nedenle altın fiyatlarına etki edebilecek bir veri akışının olmadığını söyleyebiliriz. 

Ons altın fiyatları için Abd ile Çin arasında ticaret görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmış olması piyasalarda tedirginliği arttırırken, bu yönde hareketlerin ve açıklamaların devamı ons altında yükselişe hız kazandırabilir. İkili arasında görüşmelerin olumluya dönmesi halinde ise altın fiyatlarında geri çekilme yaşanması beklenebilir. 

Geçtiğimiz hafta kapanışına doğru yaşanan dolar endeksinde ki geri çekilme sonrası değer kazanan ons altın haftayı 1,278 direnci üzrinde kapamayı başarmıştı. Bu haftaya da olumlu bir başlangıç yapacağını tahmin ettiğimiz altın şuan için hafif alıcılı başladı diyebiliriz. Bir süredir Japon Yeni ile korele hareket eden ons altın fiyatı için usdjpy paritsi de öneemli bir etken olacak gibi görünüyor. Usdjpy paritesinin 109,20 desteği altına gelmesi halinde ons altında da 1,290 dolar üzerinde fiyatlamalar mümkün olabilir diye tahmin etmekteyiz.

Altin fiyatlarında şu sıralarda 1,280 dolar üzeri fiyatlamalar devam etmekte. Olası geri gelişlerde ons için kritik destek seviyesi 1,278 dolar olacaktır. Burası ayrıca onsun yön tayini için de oldukça önemli bir denge noktasıdır. Zaten geçen hafta yapmış olduğumuz analizlerimiz de de bunu vurgulamıştık aslında. Bu seviye üzerinde kapanışların gerçekleşmesi ons tarafında yukarı yönlü hareketleri destekleyecektir. Bus eviyenin altında ise ons da negatif bir tablo ile karşı karşıya kalırız ki bu durumda ilk etapta 1,273 dolar spnrasında ise 1,268 dolar seviyesine kadar düşüşlerin devamı mümkün olacaktır. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,284 doların aşılması ile beraber 1,289 ve 1,293 dolar seviyeleri direnç noktalarımız olarak takip edilecektir.