Dolar kurunda geçtiğimiz hafta yaşanan yükseliş hareketinin izleri tamamiyle piyasadan silinmiş durumda. 5,46 seviyesinden başlattığı yükselişlerini 5,80 üzerine taşıyan dolar kuru dün gece itibari ile 5,32 seviyesinin altına kadar gerilemiş durumdaydı. Bu sabah ise 5,36 civarında fiyatlamalarını sürdüren bir kur ile karşı karşıyayız.

Uzun bir zamandır seçim öncesinde bir hareketlenme olabileceğini ancak seçim sürecinde doların yükselme ihtimalinin pek de olmadığını vurgulamaktaydık. Bu durum yani doların yükselişi iktidarın işine gelmeyeceği için bu riski göze almasını beklemek çok akıllıca bir durum olmayacaktı ki öyle de oldu. 

Cuma günü JP Morgan ve benzeri bir kaç kurum dolarda alıma geçmiş ve yatırımcılara da alıma geçmeleri tavsiyelerinde bulunmuştu. Sonrasında BDDK ve Spk haklarında soruşturma başlattı ve Erdoğan bedel ödeyecekler açıklamasını yaptı. Bunun üzerine hafta başında Londra swap piyasasında yükselen faiz oranı TL satışını zorlaştırdı. Açığa TL satışı gerçekleştiremeyen yabancı yatırımcılar hisse senedi varlıklarında bir miktar satışa gittiler. Borsa  bu sebeple satış yese de sonuç olarak doların yükselşi önlenmiş ve dolar düşürülmüş oldu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed Yönetim Kurulu'ndaki boş üyelik için  aday göstermesi beklenen Stephen Moore, Fed'in bir an önce faiz oranlarını 50 baz puan indirmesi gerektiğini söyledi. New York Times gazetesine konuşan Moore, kendisinin para politikası konusunda "Trump'ın dalkavuğu" veya "güvercin" olmadığını da vurguladı. Yani Fed'e faiz artışı yerine faiz indirimi isteyen bir üye geliyor gibi görünüyor. Bu durumda doların küresel piyasalarda ki yükselişini sekteye uğratabilir.

Ekonomik takvimde önemli bir veri açıklanması beklenmeyen bugün  dolar grafiğini incelediğimizde aşağıda 5,327 yukarıda ise 5,405 seviyesinin önemli olduğunu ve bu aralıkta fiyatlamaların sürebileceğini görmekteyiz. Dolar tl de son günlerde her ne akdar teknik çalışmıyor olsa da yine de teknik seviyelere de dikkat etmekte fayda olacaktır. 5,405 seviyesinin aşılması halinde yükseliş hız kazanabilir ki bu durumda dolar 5,465 seviyesine doğru yükselişini sürdürebilir. Seçim süreci boyunca artık 5,465 seviyesinin tepe noktası olacağını ve bu seviye üzerine fiyatlamaların çıkamayacağını düşünmekteyiz.