Noel tatilinin başlamasıyla birlikte piyasalarda işlem hacminin oldukça düşük olduğu gözleniyor. Ekonomik veriler tarafında da açıklanacak önemli bir veri akışı olmayınca piyasalar kendi iç dinamikleri eşliğinde hareket etmeyi sürdürüyor. Ocak ayının ilk yarısında Trump ile Xİ'nin yapacağı toplantıda 1. faz anlaşmasını imzalayacakları açıklandı. Ancak piyasalarda hala bir olumsuzluk olabilir mi endişeleri mevcut. Bir yandan da bu haberlerle beraber yükselişe geçen borsalarda artık bunun fiyatlaması sonlandı mı düşüncesi de hakim olmaya devam etmekte. 

Abd'nin Türkiye'ye karşı olası yaptırım ihtimali de dolar kuru için en önemli gündem maddelerinden biri. Yeni yılda bu maddenin ortadan kalkıp kalkmayacağı piyasalar açısından oldukça önemli bir gösterge olacaktır. Yine Libya konusunda ki gelişmelerde piyasaları etkileyebilme potansiyeline sahip. Hafter destekli güçlerin pasaport kayıt binasını ele geçirdiğine dair gelen haberler var. Bu konuda Libya, Türkiye'den asker isteyecek mi, nasıl bir süreç yaşanacak, Rusya ve Abd bu işe ne diyecek, hepsi ur açısından önemli bir gösterge olabilir. Tabi bir de İdlib'de olası yeni bir göç dalgası ihtimali de baş göstermiş durumda. Yani 2020 yılında Türk Lirası için gündem maddeleri 2019'un son dönemiyle benzer denilebilir.

Dolar kurunda 5,94 civarında işlemler devam etmekte. Kur tarafında yükselişlerin devamı açısından 5,96 seviyesi kritik bir direnç konumunda kalmayı sürdürüyor. Bu seviyenin aşılmasıyla beraber 6 lira üzerine doğru ataklar görülebilir. Aşağıda ise 5,927 lira ve 5,90 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir. İşlem hacminin yine düşük kalmasını beklediğimiz bugün Borsa İstanbul'da 2 haftadır devam eden yükseliş hareketinin sonlanıp sonlanmayakcağı da önemli bir gösterge olarak kabul edilebilecektir.