Küresel piyasalarda noel tatili yaşanırken içeride ise asgari ücret %26 lık bir artışla 2020 TL düzeyine
yükseltildi. Tabi maaşlar yükselince 2019 yılı enflasyon beklentilerininde yükselme ihtimali bir miktar arttı. Çünkü insanlar daha çok kazanınca daha çok harcamaya başlayacaklar ve bu da talep yönlğ enflasyonda bir artışa sebep olacak düşüncesi oluştu. Tabi 2018 yılında enflasyon oranlarının oldukça yükselmesi ve bir çok üründe fiyat artışlarının neredeyse iki katına çıkması insanları geçim zorluğu çekmeye itmekteydi. Bu artışla bir miktar bu sorun ortadna kaldırılmaya çalışılmış olsa da 2019 da bizi ne gibi zamlar bekliyor sorusu henüz cevapsız bir soru olmaya devam ediyor.

Dolar TLBeklentileri 

Dolar TL paritesi bu gelişmeler eşliğinde sakin bir seyir içerisinde fiyatlanmayı sürdürüyor. Güne 5,30 civarında başlayan dolar kurunda dün de bahsetmiş olduğumuz 5,34 seviyesi altında kalmaya devam ediyor. Bu seviye altında kapanışlar devam ederse dolar tl de düşüşler ön plana çıkabilir. Ancak oldukça hacimsiz olan piyasada neler yaşanabileceğini kestirebilmek de oldukça güç. Dilerseniz dolar kuru grafiği bize neler söylüyor gel beraber bir de o tarafa bakalım.

Dolar tl paritesi grafiğini incelediğimizde 5,342 seviyesi hala önemli bir direnç konumunda kalmaya devam ediyor. Hafta başından beri bu seviyenin önemine dikkat çekiyoruz ve yükselillerde bu seviyeye yaklaşıldıkça dolar tl de bir satış baskısı göze çarpmaya başladı. Bu seviyenin üzerine doğru yaşanabilecek yükselişlerde stoplar çalışabilir ve hızlı yükselişler yaşanabilir. Ancak bu seviye altında kalındığı müddetçe 5,255 seviyesine doğru düşüşler yaşanması olası olacaktır. 5,255 seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde ise, 5,185 desteğine doğru geri çekilme hareketleri hız kazanabilir.