Dolar kurunda dün gün içerisinde 5,70 üzeri denense de bu seviye üzerinde kalıcı olunamadı. Dolar endeksindeki yükselişe karşın sakin kalan kurda şu sıralarda 5,68 civarında fiyatlamalar devam ediyor. Dün ABD Başkanı Trump'ın Çin ile beklenen ticaret anlaşması beklenenden daha erken yapılabilir şeklindeki açıklaması piyasalarda pozitif bir algıya neden oldu. Ancak sonrasında Trump ile Ukrayna Lideri'nin telefon konuşmalarının medyaya düşmesi ile beraber Trump'ın azli istenmeye başladı ve piyasalarda volatilite yeniden yükseldi.

Bugün yine Trump'ın azline dair gelebilecek haberler piyaslaarda etkili olabilir. Bu haberlerinde dolar endeksine etkilerinden dolayı, dolar tl pairtesindeki fiyatlamalar üzerinde de etkili olabilecektir. Ekonomik takvimde de ABD GSYİH verisi açıklanıyor olacak ki bu veri Fed'in de yakından takip ettiği bir veri olarak dikkat çekiyor. Yine ticaret dengesi ve işsizlik hakkından yararlanma başvuruları da bugün açıklanacak olan diğer önemi veriler olarak dikkat çekmekte.Ayrıca akşam saatlerinde askıdaki ev satışları verisi işle bveraber bir çok Fed üyesinin açıklamaları olacak. Üyelerin açıklamaları içerisinde faiz politikasına yönelik söylemleri dolar kuru üzerinde fiyatlamaların yönünü tayin edebilir. Yine gün içerisinde ECB Başkanı Draghi söylemleri de dünya piyasaları açısından önemli olacaktır.

Dolar kuru bir türlü aşılamayan 5,745 seviyesi sonrasında, ABD'nin Türkiye'ye yeni bir  patriot ve F35 teklifi sunacağı haberinin düşmesiyle beraber hızlı bir düşüş yaşandı. Dolar kuru 5,68 seviyesine gerilerken şuan bir karar aşamasına girmiş durumda. Diğer taraftan yurtdışı kaynaklı haber akışları çok fazla ve anlık olarak değişimlerin yaşanabileceği günlerden geçiyoruz. Özellikle Trump'ın azledilmesine dair bir süreç işleyecek mi ? İşlerse bile başarılı olabilir mi soruları doların küresel piyasalardaki değeri açısından  çok önemli olacaktır. Dolaylı yoldan TL üzerinden de etkili olabileceği için haber akışları dikkatli takip edilmelidir.