Altın fiyatları oldukça hareketli günlerden geçiyor. Geçen hafta Cuma günü 1,500 dolar seviyesinden 1,515 dolara yükselerek güzel bir haftalık kapanış yapan altın için bu hafta 1,525 ve 1,534 dolar seviyelerini hedef olarak vermiştik. Bu hedeflerin ikisi de dün itibari ile gerçekleşmiş oldu ve ons altın 1,535 dolar seviyesine kadar yükselişini sürdürdü. Bu seviyenin güçlü bir direnç olduğunu önceki analizlerimizde vurgulamıştık k, altında bu seviyenin görülmesinden sonra 1,530 dolar altına bir geri çekilme yaşandı. Yeniden toparlanır mı diye düşünürken Trump'ın Çin ile beklenen ticaret anlaşmasının tarihi beklenenden çok daha yakın olabilir tarzındaki açıklaması ile birlikte şelale oldu ve ons altın 1,500 dolar seviyesine kadar geriledi. 

Ons altın 1,500 dolara doğru gerilerken Abd'de Trump'ın azledilme sürecine dair iddiaalar gelmeye başladı. Trump ile Ukrayna başbakanının konuşmasının Beyaz Saray tarafından paylaşılması sonrasında Demokratlar Trump'a sert eleştiriler getirerek azledilmesini istediler. Tabi bir Abd başkanının azledilmesi kolay değil ancak yine de bu yönde bir girişim olması dahi piyasalarda endişenin kaynağını yükseltti ve bu tür durumları seven ons yeniden 1,510 dolar civarına doğru yükselişe geçti..

Bugün Abd'de Fomc üyeleri konuşmaları var ve yine Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'de açıklamalarda bulunacak. Bunun yanı sıra Abd'den açıklanacak olan askıdaki konut satışları, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, ticaret dengesi ve en önemlisi ise Abd GSYİH verisi açıklanacak. Özellikle GSYİH verisi ve Fomc üyelerinin açıklamaları ons üzerinde yaşanabilecek fiyatlamalarda etkili olabilecektir. Bu nedenle bu veri ve haber akışını takip etmek ons yatrımları açısından önemli olacakıtr.

Dün altın fiyatında yaşanan geri çekilmeye karşın teknik görünüm hala olumlu seyretmeye devam ediyor. Ons altın fiyatında göstergeler hala pozitif. Trump'ın azledilmesi ile ilgili haber akışları gelmeye devam edecek gibi duruyor ki altın yine bu tarz haberleri sever bu bağlamda onsa pozitif etki edebilecek haberler gelebilir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 1,512 dolar seviyesinin aşılması ile beraber yeniden 1,520 dolar seviyesine doğru yükselişe geçmek isteyecek bir altın fiyatı ile karşılaşabiliriz.1,512 doların aşılamaması ile beraber ise altında 1,497 ve aşağıda 1,484 dolar seviyeleeri ön plana çıkabilecek olan destek noktaları olacaktır.