Dolar kurunda asya seansında çok ciddi bir tak görüldü. Bazı platformlarda dolar kuru 6,30 seviyesine kadar yükseldi. Ancak piyasa açılışı ile beraber kurda 5,80 civarında fiyatlamalar oluşmaya başladığı görüldü. Şu sıralarda da 5,81 civarında fiyatlanan dolar kuru kapanışa göre %1 yukarıda seyrediyor.

Cuma günü Donald Trump'ın, Çin'in uygulamaya başladığı yeni vergi dilimlerine yönelik olarak piyasaların kapanışından hemen sonra yaptığı Çin'e uygulanan verginin arttırıldığını açıklamıştı. Piyasaların açılışı ile beraber Çin yuanı sert düşerken, ons altın ve japon yeni yine güvenli liman talebi gördü. Dolar kuru da bu durumdan etkilenerek haftaya yükselişle başladı.

Ekonomik takvimde Abd'de çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisi takip ediliyor olacak. Onun dışında günün kalanında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Bunun yerine yine gözler Trump'a ve Çin'e çevrilmiş durumda. Vergilere yönelik ve ticaret savaşlarına yönelik gelebilecek yeni açıklamalar piyasalar üzerinde ve dolayısı ile Türk Lirası üzerinde etkili olabilecektir.

Dolar tl paritesinde teknik göstergeler yukarı yönlü hareketi desteklemeyi sürdürüyor. Haber akışlarının da desteklemesi ile beraber hızlı bir yükseliş kaydeden dolar kuru 5,80 seviyesi üzerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Yukarıda 5,836 seviyesinin aşılması kurda 5,94 seviyesine doğru çıkışın önünü açabilir. Yükselişlerin 5,836 seviyesini aşamaması ise piyasa oyuncuları tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir. Bu durumda 5,74 seviyesine doğru bir geri çekilme mümkün olabilecektir.