Altın fiyatlarında seyir giderek karmaşıklaşıyor. Fed öncesinde 1,425 dolar üzerinde kalmayı bir türlü başaramayan ons altın fiyatı özellikle dün Japon Yeni üzerinde gerçekleşen satışlarla beraber geri çekildi. Usdjpy 108 seviyesinin altını zorlarken bir anda kendini 108,70 seviyelerinde buldu. Durum böyle olunca da 1,425 dolar üzerinde tutunmayı bir türlü başaramayan ons da auak uydurdu ve üşüş başladı. Düşüşlerde 1,414 dolar seviyesinin önemine değindiğimiz ons altın 1,413 dolar seviyesine dek düşüşünü sürdürdü. Şu sıralarda ise 1,415 dolar civarında işlem görüyor.

Ons altın fiyatı için bugün Abd'den gelecek olan büyüme verisi oldukça önemli. Çünkü önümüzdeki hafta gelecek olan Fed'in faiz kararını etkileyebilecek bir veri. Fed üyeleri son gelecek olan verilerin önemini dikkat çekmiş ve faiz indirim kararı alınıp alınmamasında bu verilerin gözden geçirileceğini vurgulamışlardı. Bu bakımdan oldukça önemli bir veri olan GSYH nasıl açıklanacak ? Beklentileri karşılayan bir veri mi olacak yoksa beklenti altı kalan bir veri mi olacak piyasalar tarafından ve Fed tarafından bu soruların cevapları takip ediliyor olacak. 

Ons altın fiyatlamalarında bugün dikkat çeken seviye yine 1,414 dolar seviyesi olacak ki şuan fiyatlamalar tam da buradan geçmekte. Bu seviyenin altına geçilmesi halinde 1,406 dolar seviyesine kadar gerilemenin devamı beklenebilir. 1,414 dolar üzerinde fiyatlamaların kalıcı olabilmesi halinde ise yeniden 1,425 dolar seviyesine doğru ataklar görebiliriz. Bugün günlerden Cuma olması sebebi ile daha yüksek volatilite izleyebileceğimiz altın fiyatında hareketlenme GSYH ile birlikte artabilir.