Dün akşam Fed başkanı Powell ve bir kaç Fed üyesinin yapmış olduğu konuşmalar sonrasında doların yükselişe geçtiği bir gece yaşadık. Öncesinde dolar kuru 5,75 seviyelerine kadar geri çekilmişti ki açıklamalar ile beraber 5,82 seviyesine dek yükselen bir kur seyrettik. Tabi bunda dolar endeksindeki hareketlerin payı büyüktü. Dxy gün içerisinde 95,80 seviyelerine doğru düşmüş gelen açıklamalarla beraber 96,40 seviyeleeirne yükselmişti. Bu durumda küresel piyasalarda dolara alış getirdi.

Bugün ekonomik takvimde Abd'de çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek. Öte yandan G-20 zirvesi başlamak üzere. Burada gerçekleştirilecek bazı ikilli görüşmeler doların seyrini ciddi manada etkileyebilir. Bu görüşmeler Trump - Erdoğan görüşmesi ve Trump - Xİ görüşmesi olacak gibi duruyor. Özellikle Powell'ın yapmış olduğu dün ki açıklamada vurguladığı ticaret belirsizliklerinin devamı halinde faiz indirimi gelebilir açıklaması Trump ile Xİ görüşmesinn önemini bir adım daha arttırmış oldu. Abd ile Çin arasında bir ticaret anlaşması olması Temmuz ayı Fed'in faiz indirmemesi anlamna gelebilecek iken, bir anlaşma olmaması Fed'in faizleri indirmesine neden olabilecektir.

Dolar tl paritesi dün yaşadığı yükselişe rağmen henüz teknik göstergeler aşağı yönlü hareketi desteklemeye devam ediyor. Ancak kurda bugün 5,834 seviyesinin aşılması ve bu sevye üzerinde kalınması halinde teknik olarak da desteklenen bir kur görüntüsü ortaya çıkabilir.  Bunun dışında ise G-20'de yapılacak görüşmeler dolar kuruna yn verecek gibi durmaktadır.