Altın fiyatları dün akşam Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları sonrasında sert bir düzeltme hareketi yaptı. Fed Başkanı Powell ve Bullard'ın yapmış olduğu açıklamalar 50 baz puanlık bir indirimi rafa kaldırdı. 25 baz puanlık bir indirime Bullard destek vereceğini açıklarken Powell ise faiz indirimi için gerek olup olmadığını tartıştıklarını söyledi. Abd ile Çin arasında devam edecek görüşmelerde bir ticaret anlaşması olmaması hallinde Fed'in temmuz ayında faiz indirme ihtimali oldukça yüksek olacak. Ancak G 20 'de bir anlaşma çıkması halinde faiz indirimi yapılmayabilir gibi görünüyor.

Ons altın fiyatı için artık her ekonomik veri de önem kazanmış durumda. Olumsuz gelebilecek Abd ekonomik verileri altın fiyatlarında yükselişe neden olabilecekken, olumlu gelebilecek veriler ise altın fiyatlarını aşağıya çekebilecektir. Çünkü Fed'in faiz indirme ihtimali hem Abd ile Çin arasında ki görüşmelere hem de gelen ekonomik göstergelere bağlı olacak gibi duruyor.

Ons altın fiyatı grafiği incelendiğinde onsda 1,440 dolar direncinin aşılamadığını görmekteyiz. Bu seviye yeniden denenir mi bu Fed'in faiz politikasına ve Abd ile Çin arasındaki görüşmelere ve de Abd ile İran arasında yaşanan gelişmelere bağlı olacak gibi duruyor. Altın fiyatları için bugün 1,412 dolar seviyesi önemli. Şu sıralarda 1,405 dolar civarında fiyatlamalarını sürdüren on fiyatı 1,412 dolar seviyesine kadar yükselebilir. Bu seviyenin aşılması halinde ise yeniden 1,425 ve 1,440 dolar seviyelerine doğru yükselişler yaşanabilir. Olası geri çekilmenin devamı halinde ise 1,398 dolar altında 1,383 dolara kadar geri çekilme yaşanabilir.