Dün TCMB faiz kararını takip eden piyasalar karar sonrası hareketlendi. TCMB'den faiz arttırımı veya indirimi beklenmiyordu ve öyle de oldu. Buraya kadar herşey normaldi ancak TCMB'nin ppk metninde yer alan gerekirse ilave sıkılaştırma ibaresinii metinden çıkardığı görülünce TL'de değer kaybı başladı. 5,90 seviyesini altında TCMB kararını bekleyen dolar kuru 5,98 seviyesine kadar yükseldi.

Baktığımız zaman aslında tüm fonların ve yatırımcıların tahminleri zaten TCMB'nin yılın ikinci yarısında faiz indirimine gideceği yönündeydi. Ancak bunun şuan doğrulanması piyasaların belli ki hoşuna gitmedi. TCMB ilave sıkılaştırma ifadesini çıkararak yaz aylarında faiz indiriminin yolunu açmış oldu. Tabi bu yükselişte tek etkende bu değil. Abd ile ilişkilerin boyutu ve İstanbul'da seçim sonuçlarına itiraz sürecinin sonuçlandıralamamış olması da kur üzerinde etkili oluyor.

Ekonomik takvimi incelediğimizde günün en önemli verisi olarak ABD gsyh verisi takip ediliyor olacaktır. Bunun dışında döviz kurları üzerinde etkili olabilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Hafta başında kuvvetlenmeye başlayan dolar endeksi ile beraber euro dolar paritesininde iki yılın dip noktaları test edilmekte. Euro dolar paritesinde yaşanan düşüş dolarda yukarı görünüme destek olmakta.

Dolar tl paritesinde 5,86 seviyesinin önemini geçtiğimiz günlerde vurgulamıştık. Bu seviyenin kırılması ile beraber de 5,91 e doğru yükselişler görebiliriz demiştik. TCMB öncesi bu denemeyi yapan ve 5,903 liraya kadar yükselen kur TCMB sonrasında 5,98 seviyelerine kadar yükselişlerini sürdürdü. Bugün yine yukarıda 5,98 seviyesi takip edilecek iken aşağıda ise ilk izlenecek seviye 5,925 seviyesi olacak. Bu seviye altında kalınması halinde 5,86 ya doğru düşüş hareketi yaşanabilir. Kurun 5,925 seviyesi üzerinde tutunması durumunda yeniden 5,98 seviyelerine doğru yükseliş gerçekleşebilir.