Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta yaşanan sert yükselişler sonrası, CUmhurbaşkanı Erdoğan ve Hazzine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın söylemleri dolar kurunu bir miktar yatıştırmış görünümü veriyor. Diğer taraftan TCMB'nin attığı adımlarda doları baskılama konusunda oldukça başarılı oldu ancak bu ne kadar devam ettirilebilir ve sonuçları nasıl olur şuan için orası muamma. Çünkü dün Londra swap piyasasında dolar tl de faiz oranı %95 lere kadar yükseldi. Yani yabancı satmak istese de piyasa TL bulamıyor. TL'ye ulaşmakta zorlanıyor. Bu da TL nin dolar karşısında güçlü kalmasına destek oluyor.

Şu sıralarda 5,58 seviyesi civarında fiyatlanmakta olan dolar kuru için bugün ABD inşaat izinleri ve tüketici güveni verileri takip edilecek. Bu verilerin olumlu olması küresel piyasalarda doları hafifte olsa değerlendirebilir. Bu da TL karşısında doların elini güçlendirebilir. Ancak kura direkt olarak etki edebilecek düzeyde önemli bir veri akışı olmadığını da belirtmemiz gereklidir. Bu rada Türkiye'nin yükselen risk oranı da doların ayakta kalmasını sağlayan etkenlerden bir tanesidiri. Türkiye'nin CDS primi 400 puanın üzerine kadar çıkmıştır. Risk priminin hareketleri de kurun yönü açısından takip edilmelidir.

Aslında dün de belirttiğimiz gibi hükümet seçim öncesinde doları yükseltip farklı amaçlar güden çevrelere izin vermemek adına harekete geçmiş durumda. TCMB'de buna tüm gücüyle destek oluyor ve sonuç olarak 5,60 altına gerilemiş durumdayız. Bugün bu durum devam eder mi, düşüşler kaldığı yerden bugün de devam edecek mi bu soruların cevaplarını arıyor olacağız. 

Dolar tl paritesini incelediğimizde bugün için aşağıda dikkat ed,lmesi gereken seviye 5,334 seviyesi olacaktır. Bu seviye altına sarkabilirse kur fiyatında daha derin b,r çözülme izleyebiliriz ki bu durumda 5,465 seviyesine şdoğru düşüşler mümkün hale gelebilir. Yükselişlerde ise izleyeceğimiz nokta 5,647 seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yükselişler bu seviye altında kaldığı sürece yeni bir tepe noktası deneme ihtimali oldukça düşüktür. Özellikle swap piyasasında yükselen faizler sonrası akşam saatlerinde işlem hacminin düştüğü saatlerde dolarda yükseliş yaşanması eskisi kadar kolay olmayacaktır.