Hafta sonu ve dün gün içerisinde Trump'ın, Çin ile devam eden müzakerelerin olumlu geçtiğine yönelik yapmış olduğu atıflar global piyasalarda bir miktar alıma neden oldu ve dünya borsaları günü pozitif bir seyirle geçirdi. Türkiye'de de Borsa İstanbul yüzde 1,5 üzeri bir prim yaparak 105 bin puan seviyesini aştı. Borsa İstanbul'da yaşanan bu sert yükselişe rağmen dolar kuru 5,30 üzerinde tutunmayı başardı. Kapanışa doğru gelen borsadaki satışlarla beraber endeks 104 bin üzeri bir kapanış yaparken akşam saatlerinde 5,30 altını test eden dolar kuru bu sabah itibari ile yeniden 5,30 üzerinden fiyatlamalarını sürdürüyor.

Şu sıralarda 5,31 seviyesi üzerinde fiyatlanmakta olan usdtry için bugün ekonomik takvimde Abd'den gelecek olan önemli veriler bulunuyor. Yine Türkiye saati ile Abd Merkez Bankası Fed'in Başkanı olan Powell'ın bir konuşması olacak. Yani piyasa kapanışına yakın dolar kurunda bir hareketlenme yaşanması söz konusu olabilir. Powell'ın ekonomik görünüme değinip değinmemesi bilinmemekle beraber, faiz politikasına yönelik yapabilecek olduğu açıklamalar dolar kurunda yaşanacak fiyatlamalarda etkili olabilir.

4 saatlik grafiği açıp incelediğimizde yukarıda yine karşımıza 5,343 seviyesi çıkıyor ki zaten bu seviyeyi haftalardır vurgulamaya devam ediyoruz. Dolar tl için bu seviye altında kalacak olan yükselişler satış fırsatı diye defalarca vurguladık ve dolar kuru bu seviyeyi bir kaç kez denemiş olmasına karşın bir türlü geçmeyi başaramadı. Bu bölgeye yaklaştıkça satış yiyen dolar tl paritesi için için aşağıda ise 5,294 seviyesi önemli kalmaya devam ediyor. 5,294 ile 5,343 seviyeleri arasında sıkışmış bir görünüm çizen dolr kuru için bir tarafa kırılım yaşanması halinde sert hareketler izleyebilriiz.5,343 direnci öncesinde bugün için dolar tl de takip edilecek ara direnç noktamız ise 5,38 seviyesi olarak takip edilecektir. HisseForex Bol Kazançlı günler diler . .