Altın geçtiğimiz hafta son 10 ayın en yükseğine çıkarak 1347 dolar seviyesini test etmişti. Bu seviyeden ise geri çekilmeye başlayan ons fiyatı 1,321 dolar destek noktasına kadar inmiş buradan gelen tepki ile beraber yeniden 1330 dolar üzerine kadar yükselmişti. 1,321 doların ne kadar önemli bir seviye olduğunu daha önce de vurgulamıştık.  Ve fiyatlamalar bu seviye üzerinde tutunmaya devam ettikçe yukarı yönlü hareketin devamını beklediğimizi de belirtmiştik. Nitekim öyle de oldu ve 1,320 dolar bir bariyer görevi görmeye devam etti.

Dün Trump tarafından ticaret görüşmelerine ilişkin genel anlamda olumlu açıklamalar gelse de bir sözünde Çin ile yakın zamanda güzel bir ticaret anlaşması olacak ya da hiç olmayacak demesi henüz gerçekleşen net bir durumun olmadığı sinyali olarak algılandı. Türkiye saati ile saat 18:00 de Fed Başkanı Powell'ın yapacak olduğu sunum içerisinde yer alacak olans atır başları piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

Ons altın grafiğini incelediğimizde teknik göstergelerin al sinyali üretmeye devam ettiğini gözlemliyoruz. 1,321 dolar seviyesinin altına inilmediği sürece yukarı yönlü hareketlerin devamına ilişkin beklentilerimizi vurgulamayı sürdürüyoruz. 1,321 dolar seviyesi altın için kritik bir destek noktası bu seviye altına sarkabilecek fiyatlamalardda olumsuz bir tablo ile karşı karşıya gelebilme ihtimalimiz bulunmaktadır. Bugün için 1,3335 dolar seviyesinin aşılması halinde yukarıda 1,341 dolara doğru bir hareketlenme görülebilir. Başkan Powell'ın yapacak  olduğu konuşmada Abd ekonomisine ilişkin açıklamaları ons altın fiyatlarını etkileyebilecektir.