Altın fiyatları için beklentilerimiz gerçekleşmeye devam ediyor. Yıl başı yaklaşırken 1,500 dolar denemesinin gelebileceğini belirtmiştik. Dün yaşanan yükselişle ons altın 1,500 dolar seviyesine ulaşmış oldu. Şu sıralarda bu bölgenin hemen altında fiyatlanan ons için yatırımcılar yenıden umutlanmaya başladılar. Peki bu yükselişin devamı gelir mi? Yoksa son nokta ,500 dolar mıydı? 

Ons altın fiyatlarını aşağı çeken gelişmeler Fed'in faiz indirim ihtimalinin azalması ve Abd'nin Çin ile ticaret anlaşmasına varması oldu. Diğer tarafta küresel piyasalarda riskler son bulmuş değil. 2020 yılı hala resesyon beklentisi olan bir yıl olarak karşımızda duruyor. Abd- İran ve Abd- Kuzey Kore gerilimlerinin yanı sıra Libya tarafında ve Suriye tarafında da belirsizlikler devam etmekte. Durum böyle iken ons altın fiyatını yeniden yukarı yönlü destekleyebilecek gelişmeler yaşanma ihtimali bulunuyor diyebiliriz. Tabi henüz Çin ile Abd arasında 1. faz anlaşmada imzalanmış değil. Burada yaşanabilecek olası problemler ons altını ciddi anlamda yukarı sürükleme ihtimali taşımaktadır. Bunlar eşliğinde ons tarafında bir stop patlatma operasyonu da geliyor olabilir. Bu durumda 1,500 dolar üzerinde satış opsiyonlarının stop noktalarını patlatıp yeniden aşağı yönlü hareketine devam edecek bir ons altın da izleme ihtimalini göz ardı etmemekte fayda olacaktır. Ancak 2020 yılı için genel beklentimiz ons tarafında yukarı yönlü olmaya devam etmektedir diyebiliriz.

Bugün ons altın işleme kapalı olacak. Yarın ise işlemlerin devam edeceği ons altın tarafında teknik görünüm yukarı yönlü olmayı sürdürüyor. Noel tatili nedeniyle önemli bir veri açıklaması yok ve yurtdışının tamamına yakını tatilde. Bu sebeple işlem hacmi düşük kalmaya devam edecek gibi duruyor.

Ons tarafında 1,500 dolar üzerinde 1,508 dolar direnci hedeflenmek istenebilir. Bu seviyenin aşılması ise yukarı yönlü hareketlerin kalıcı olmasını ve atakların devam etmesini sağlayacaktır. 1,508 dolar seviyesinin kırılamaması halinde ise 1,491 ve 1,485 dolar seviyelerini takip etmek gereklidir. Bugün işleme kapalı olacak ons tarafında yarın için belirttiğimiz seviyeler geçerli olacaktır.