Evet arkadaşlar dolar tl de beklentilerimize paralel olarak yükselişler 5,34 altında kalmaya devam ediyor. Daha önceki analizlerimizde günlük yükselişlerde 5,34 altında kalındığı sürece aşağı yönlü hareketin devamının beklenebileceğini olası hızlı yükselişlerde ise 5,46 seviyesinin önemine dikkat çekmiştik. Fed sonrası piyasalarda bir endişe ortamının oluştuğu aşikar. Bunu usdjpy ve altındaki harekete baktığımızda anlamak gayet basit. Ayrıca ABD ve dünya borsalarının Fed sonrası %10 a yaklaşan düşüşleri de bu endişenin habercisi. Durum böyle iken dolar endeksinin düştüğünü ancak dolar tl nin bu düşüşe ayak uyduramadığını görüyoruz.

Dolar Analizi 25.12.2018

Dolar tl'nin Dxy de ki düşüşe ayak uyduramamasının sebebi de oluşan belirsizlik ortamı tabi ki. Gelişmekte olan para birimlerinde de baskı oluşmaya başladığı için TL de de biraz güçsüzlük söz konusu ancak buna rağmen dolar tl 5,34 seviyesi üzerine çıkmayı başaramadı. Durum bu şekilde iken dolar tl grafiği bize neler söylüyor diye bir bakalım.

Dolar tl paritesinde önceki grafiklerimizde de belirttiğimiz 5,343 seviyesi yükselişlerde yine kuvvetli direnç noktamız olmaya devam ediyor. Fed sonrası petrolde başlayan sert düşüşlerin borsalara sıçraması ve dünya ekonomisinde yine bir enflasyon krizi oluşur mu korkusu doları TL karşısında güçlü tutmaya devam ediyor. Dolar tl de 5,343 seviyesinin aşılması halinde 5,392 ve sonrasında ise ana direnç noktası olan 5,46 seviyesine kadar yükselişler devam edebilir. 5,343 seviyesinin aşılamaması halinde ise dolar tl de ilk etapta 5,255 seviyesi sonrasında ise 5,187 seviyesi hedef bölgelerimiz olmaya devam edecektir.