Dolar tl paritesinde geçtiğimiz hafta kapanışına doğru bir yükseliş hareketi yaşandı ki bunu aslında analizlerimizde vurgulamıştık. Hafta içerisinde 5,684 lira desteğine geri çekilme beklediğimizi ve bu seviyenin altına iniş beklemediğimizi önceki analizlerimiz içerisinde bir çok defa dile getirdik. Öyle de oldu ve 2 kez 5,684 desteğine kadar geri çekilen dolar kuru sonunda yukarı döndü ve yine yukarıda belirttiğimiz noktalarında 5,72 seviyesine kadar yükselişini devam ettirdi. 

Kur tarafında 5,74 altında kalındığı sürece teknik olarak görünüm aşağı yönlü kalmaya devam edecek. Bu nedenle bu haftanın kritik seviyesi 5,74 bölgesi olacak. Abd ile Çin ticaret görüşmelerinden gelen yorumlar olumlu olmaya devam etmekte. Bu nedenle de yurtdışı piyaslaarda pozitif hava hala etkisini yitirmiş değil. 

Gün içerisinde Türkiye kapasite kullanımı ve imalat güveni verileri takip edilecek. Abd tarafında ise, herhangi bir önemli veri akışı bulunmamakta. 

Teknik anlamda görünüm negatif ancak TCMB'den faiz indirimi beklentileri ve Fed'in bu yıl yeni bir faiz indirimine sıcak bakmıyor oluşu, dolar kurunda aşağı hareketleri sınırlandırıyor. Kur tarafında 5,684 seviyesi altına doğru bir geri çekilme halinde negatif baskı artabilir. Ancak 5,684 seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça, bu seviyeden yukarı dönüşler takip edilmelidir. Yukarı yönlü ataklarda ise 5,718 ara direnci ile 5,74 ana direnç noktası takip edilebilir.