Altın fiyatlarında geri çekilme Çin ile Abd'nin 1. faz anlaşmasını yapmaya yakın olduğu haberleriyle devam ediyor. Buna karşın Trump, henüz bir anlaşma yapmak isteyip istemediğine karar vermediğini söyledi. Yine Çin Başkanı Xİ'de, bir anlaşma olmazsa ticaret savaşından korkmuyoruz diyerek Trump'a göz dağı verdi. Bu ticaret savaşları nasıl sonlanacak merak konusu iken bu sabah saatlerinde altın fiyatları ile ilgili önemli bir beklenti paylaşıldı.

Goldman Sachs, yapmış olduğu değerlendirmede ons altın için hala 1,600 dolar beklentilerini koruduğunu duyurdu. Altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde yükselişini sürdüreceğini belirten kurum petrol fiyatlarında da 2020 yılı için 60 dolar beklentisini devam ettirdi.

Bugün ekonomik takvimde önemli bir veri akışı yok. Yani atın fiyatlarını etkileyebilecek bir veri akışı olmayacak. Ancak Abd ve Çin tarafından ticaret görüşmelerine ilişkin gelebilecek açıklamalar onsun yönünü tayin etmesinde etkili olabilir.  Bu nedenle siyasi olarak gelebilecek açıklamalar ve görüşmelere ilişkin değerlendirmeler altın yatırımcıları tarafından takip edilmelidir.

Ons altında 1,460 dolar civarında fiyatlamalar devam etmekte. Bugün içerisinde muhtemelen 1,456 dolar desteği denenecektir. Bu seviyeden bir tepki gelip gelmeyeceği önemli olacaktır. Ons altın için 1,456 dolar aşağısında görünüm iyice negatif olur ki bu durumda ,445 ve 1,437 dolar seviyeleri hedef noktalar haline gelebilecektir. Ons tarafında yaşanabilecek yükselişlerde ise dikat edilmesi gereken seviye 1,467 dolar olacaktır. Buranın kırılabilmesi halinde teknik görünüm günlük bazda yeniden pozitife dönebilir ve bu durumda 1,478 dolar seviyesine kadar bir atak yaşanma ihtimali artar. Kısa vadede görünümün negatif olduğu altın için haber akışlarının bu görünümü bozma fırsatı bulunuyor ancak altını destekleyebilecek yeni bir haber akışı yaşanır mı orası  şimdilik soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.