Dün Merkez Bankası yine piyasaları şaşırtarak beklenenden fazla faiz indirimine gitti. 150 baz puan civarında bir faiz indirimi beklerken 250 baz puanlık bir faiz indirimi yapan TCMB sonrasında dolar hafif yukarı sarsa da, sonrasında karar öncesi seviyelerine geriledi. Yine dün akşam Trump'ın Fed için attığı twitter mesajı da doların yükselişine engel olan bir diğer faktör olarak görüldü. 

Trump, Fed'e faizleri indirmeli, hatta ekonomiye teşvik sağlamalı aksi halde görevini yapmamış sayılır dedi. Bu açıklama altını dolar karşısında yükseltirken, dolar endeksi fazla yerinden oynamadı. TCMB'nin 3 toplantıdan beri yani yeni TCMB Başkanı ile beraber piyasaları şaşırttığını söyleyebiliriz. Bu şaşkınlık hem faiz indirim oranı anlamında hem de beklentiden yüksek indirimlerin döviz kurlarını olumsuz etkilememesi anlamında şaşırtıcı oldu. Yani normal şartlarda bu tür bir faiz indirimi olduğunda doların tl karşısında ciddi bir yükseliş yapması beklenebilir. Ancak bir şekilde buna engel olundu en azından şimdilik.

Bugün için ekonomik takvimde dolar kurunu etkileyebilecek çok önemli bir veri akışı bulunmuyor. Daha çok Suriye'den gelebilecek haber akışları takip edilmeli ve yurtdışı piyasalarda yaşanan gelişmeler ile dxy üzerindeki fiyatlamalar izlenmeli.

Dolar kurunda gün içeriisnde izlenecek seviye 5,78 seviyesi. Güne 5,76 civarında başlayan kurda sabah açılışı ile birlikte 5,78 seviyesine doğru bir hareketlenme yaşanabilir. Bu seviye bugün için direnç konumunda olacaktır. Bugün günlercen Cuma olması da dolar kurundaki fiyatlamalara ayrı bir önem katmaktadır. Kur tarafında 5,78'in aşılması halinde haftalık kapanış 5,80 üzerinde gerçekleşebilir ki bu TL için istenmeyen bir durum olacaktır. 5,78 seviyesinin aşılamaması halinde ise dolar kurunda 5,74 altına doğru geri çekilmeler yaşanabilir.