Altın fiyatı sonunda 1,497 dolar direncini aştı. Dün Abd Başkanı Trump'ın Fed hakkında yaptığı açıklamalarda ons altın fiyatını olumlu etkileyen gelişmelerden oldu. Hem Brexit'in anlaşmalı bir şekilde gerçekleşmeyerek uzaması hem de Fed'den faiz indirim beklentileri altın fiyatını pozitif etkilemeye devam ediyor. 

Uzun bir süredir 1,497 dolar seviyesini deneyen ancak geçmeyi bir türlü başaramayan ons fiyatı dün bu seviyeyi kırdı ve 1,500 dolar üzerine yükseldi. Ekonomik takvimde 30 Ekim Çarşamba günü gelecek Fed'in faiz kararı öncesinde altın fiyatlamalarında volatilitenin artması beklenebilir. Bugün için önemli bir veri akışı bulunmuyor. Altın fiyatları hem Fed beklentileri hem de küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerle beraber, teknik seviyelere göre hareket edebilir.

Abd'de sabah saatlerinde gelen haberlere göre Abd ile Çin ikili görüşmelerinin olumlu gittiği yönünde olduğu duyuruldu.  Bir ticaret anlaşmasının hiç olmadığı kadar yakın olduğunu söyleyen yetkililerden Pence, Çin ile ticaret anlaşmasının ilk aşamasının gelecek ay Şili'de imzalanmasıı umduklarını söyledi. Yani Çin ile Abd arasında bir yakınlaşma var. Bu durum ons için hafifte olsa negatif bir gelişme. Çünkü ons tarafı ticaret savaşları endişesi ile güvenli liman talebi gören bir değerli metal. Bu nedenle buradan çıkacak anlaşma onsa güvenli liman nedeni ile olan talebi bitirecek ve talebe bağlı bir gerileme görülme ihtimali artacaktır.

Ons tarafında 1,497 dolar seviyesi aşıldı ve şimdi hedef nokta 1,509 dolar seviyesi olacak gibi duruyor. Aşağı geri çekilmelerde 1,497 dolar kuvvetli destek noktamız olacak. Tıpkı yükselişte direnç olduğu gibi bu kez destek noktası olarak çalışması bekleniyor. Bugün Cuma ve altın genellikle Cuma kapanışlarını seven ve sürprizler yapmayı seven bir yatırım aracı. Bu nedenle volatilitenin yüksek olduğu bir gün ve fiyatlamalar bizi bekliyor olabilir.