Piyasalarda Yaşanan Gelişmeler

Dolar tl paritesini incelediğimizde Brunson’ın serbest kalması sonrası devam eden düşüş hareketi bir süre etkisini sürdürdü ve dolar kuru 5,52 seviyelerine kadar geçtiğimiz günlerde geri çekildi. Sonrasında Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaşanan süre. Acaba Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ya da Türkiye ile Abd arasında yeni bir kıvılcım olabilir mi sorusunu gündeme getirince döviz kurları TL karşısında yeniden güçlenmeye başladı.

Suudiler ve Abd ile ikili ilişkiler ne olur soruları gündemde iken başka bir gelişme daha yaşandı. Devlet Bahçeli’nin yapmış olduğu Mhp bundan sonra kendi göbeğini kendisi kesecek açıklamaları Cumhur İttifakı’nın bozulduğu şeklinde algılanınca dolar 5,85 seviyesini aştı. Sonrasında Cumhur İttifakı’nda bir sorun olmadığı yalnızca yerel seçimlerde ittifak olmayacağı belirtilince Türk Lirası rahat bir nefes aldı ve yeniden düşüşe geçti. 5,70 seviyesinin altına yeniden gerileyen dolar tl paritesi bugüne de 5,70 civarında başladı. Son olarak da Suudi Arabistan'dan gelen açıklamalar Kaşıkçı cinayetine yönelik Türkiye ile beraber çalışacağız ve Türkiye ile aramızı bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz şeklinde oldu. Bu da piyasaların bir miktar yatışmasını sağlayan unsurlardan bir tanesi oldu.

Dolar Analizi

Bu gelişmeler eşliğinde dolar kurunda yaşanan hareketliliği bir de teknik olarak inceleyecek olur isek, günlük dolar grafiğinde karşımıza biraz kararsız bir seyir çıktığını söyleyebiliriz. Usdtry paritesinde 5,86 seviyesinin altında kalındıkça satış baskısı bir adım ön planda olabilir. Bu seviyenin aşılması ise dolar kurunda yeni bir yükseliş hareketini tetikleyebilecektir. Kısa vadeli yaşanan düşüş hareketlerinde şse 5,64 seviyesi ön plana çıkmaktadır. 5,64 seviyesinin altına doğru düşüşlerin kayması halinde 5,49 seviyesine kadar gerilemeler mümkün olabilecektir. Bu seviyenin altına dolar kuru yakın vadede iner mi ? Yeni bir gelişme olmadan zor gibi gözüküyor ancak şu an için olası düşüşlerde 5,64 ve 5,49 seviyelerini takip ediyor olacağız.

Dolar tl paritesinde yükselişlerin hakim olması halinde ise 5,86 seviyesi kritik direnç bölgesi olmaya devam ediyor. Bu bölgeye yaklaşıldıkça satış baskısı görülebilecek olan dolar tl de bu seviyenin yukarı yönlü kırılması 5,26 seviyesini hedef haline getirebilir. Özellikle yeni bir olumsuz haber akışıyla bu ihtimal mümkün olabilir aksi halde şuan için 5,86 seviyesinin üzerinde bir fiyat hareketliliği beklenmemektedir.

Öte yandan Dolar TL fiyatlamalarında bugün için baktığımızda TCMB'nin faiz kararı önemli olacak. Bugün açıklanacak olan faiz kararında TCMB nin herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

 

Euro Dolar Paritesi Analizi

Euro dolar paritesinde bu hafta sert bir geri çekilme hareketi izlemekteyiz. Özellikle Brexit ile ilgili olarak yapılan İngiltere ile görüşmeler sonrası henüz bir anlaşmanın sağlanamamış olmaması ve hem İngiliz hem de AB tarafının Brexit anlaşması olmama olasılığını gözardı etmemeleri piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor. Durum böyle olunca da hem Euro hem de sterlin piyasalarda satış yemeye devam ediyor. Öte yandan dolr endeksinde yaşanan toparlanmalarında etkisi paritede hissedilmeye başlamış durumda. 1,14 seviyesinin altına gerileyen Euro dolar paritesinin tekniğine baktığımızda karşımıza çıkan tablo ise şu şekilde.

Euro dolar paritesinde 1,1580 altında kalan fiyatlamalar sonucu başlayan satış dalgası hız kazanmış durumda. 1,14 seviyenin altında fiyatlanmakta olan Euro dolar paritesi için yarın yapılacak olan haftalık kapanış seviyesi büyük önem arzediyor olacak. Fiyatlamaların 1,1475 seviyesi altında kalması Euro da satış baskısını arttırırken 1,1435 seviyesinin de aşağı yönlü kırılmış olması Euro için 1,1378 seviyesini ön plana çıkarıyor. Çünkü günlük eurusd grafiğini incelediğimizde karşımıza çıkan kısa vadeli son destek noktası 1,1378 seviyesi olarak görünüyor. Bu seviyenin atlına doğru düşüşlerin sürmesi 1,13 seviyesine kadar satışları hızlandırabileceği gibi burada ufak çaplı bir ayı piyasası oluşumunu da sağlayabilir. Bu nedenle 1,1375 seviyesinin üzerinde kalınması oldukça önemli.

Önemli Uyarı : Bugün AB merkez bankası ECB faiz oranlarını açıklayacaktır. 14:45 ‘de açıklanacak faiz oranı kararında bir değişiklik beklenmiyor olsa da sonrasında yapılacak olan basın toplantısında Draghi’nin konuşmaları Euro dolarda kısa vadeli trend belirleyici olacaktır. Bu nedenle tüm teknik göstergelerin ters köşe olduğu bir gün piyasalarda yaşanabilir. Yani teknik olarak  1,1375 civarı destek olsa da belki anlık 1,1340 lar görülüp 1,15 yolculuğu bir anda başlayabilir ya da buna benzer ters yönlü hareketler mümkün olbilir. Bu nedenle doğru stop loss ayarlaması yapmak ve mümkünse fazla işlemde kalmamak sizler için faydalı bir seçenek olabilir.

Altın Ons Analizi

Altın fiyatlarında 2 haftadır süren yükseliş eğilimi etkisini sürdürüyor. Aslına bakarsanız 1185 dolardan bu yana altında düşüş yaşanma ihtimalinin yükselişlerden daha az olduğunu vurgulamış ve altın fiyatlarında kısa vadeli beklentimizin 1,241 dolar civarı olduğuna da analiz ve yorumlarımız içerisinde değinmiştik. Nitekim 1,220 dolar üzerine yükseldikten sonra burada konsolide olan ons altın yeniden yukarı yönlü hareketinin devamını getirme eğilimine girdi.

1,230 doları aşan ons altın fiyatı birkaç kez 1235 dolar seviyesinin üzerini denese de başarılı olamadı. Şu sıralarda da 1,235 dolar seviyesine yakın işlem görmekte olan ons altın için teknik göstergeleri inceleyeceğiz ancak burada Kaşıkçı cinayetinin petrol piyasalarına ve Abd ile Suudi’ler arasındaki ilişkiye nasıl etki edeceği büyük bir öenm taşıyor. Burada oluşabilecek huzursuzluk piyasalarda endişeyi arttırabilir, vix endeksi olarak tanımlanan korku endeksinin yükselişi ise altına yeni bir alım dalgası getirebilir. Bu nedenle teknik analizi takip ederken piyasayı da anlık takip etmek son derece önemlidir.

Altın ons fiyatı şu sıralarda 1,235 dolara yakın seyrini sürdürmekte. Kısa vadeli ilk direnç noktası olarak karşımıza çıkan seviye 1240 dolar seviyesi. Bu seviyenin aşılması ile birlikte günlük grafikte asıl hedef noktası olan 1247 dolar seviyesine doğru yükselişler yaşanabilir. Altın fiyatlarında olası geri çekilme halinde ise 1,222 dolar ve 1,217 dolar seviyeleri izlenecektir. Bu seviyelerin altına inilmesi kısa vadeli yükseliş trendinin son bulmasına sebep olabilir. Bu nedenle 1217 dolar üzerinde tutunması altının pozitif görünümü açısından oldukça önemli. Olası düşüşlerde kritik destek noktası olarak gördüğümüz seviye ise 1194 dolar seviyesi olacaktır.