Dolar tl paritesinde dün sabah gelen olumlu haberlerin etkisi ile düşüşler ön plandaydı. Abd'den yeni bir patriot ve F35 teklifi geleceği haberleri ile güne uyanmış ve 5,72 seviyesinden 5,67 seviyesine kadar inen bir dolar kuru ile karşılaşmıştık. Ancak günün devamında gelen haberlerin bir şarta bağlı olduğu ve bu şartında Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini aktif etmemesi olduğu öğrenildi. Buna daha önce Türk yetkililer aktif edilecek diyerek yanıt vermişlerdi. Ancak şimdi Abd ile ikili ilişkilerin olumlu gitmesi açısından burada bir esneme olabilir mi merak konusu.

Eğer Abd ile Türkiye patriot anlaşması yapar ve Türkiye F-35 programından çıkarılmaz ise muhtemelen yaptırım konusu da gündemden kalkmış olacak. Bu nedenle böyle bir tablo ile karşılaşırsak Türk piyasaları ciddi pozitif ayrışabilecektir. Yani borsa yukarı döviz aşağı şeklinde ki zaten dün ki haber akışı bile borsada %2 lik bir yükselişe neden olmuştu.

Bugün ekonomik takvimde Abd'den yeni konut satışları ve ham petrol stok verileri açıklaması bulunuyor. unun dışında dolara direkt etki yapabilecek önemli bir açıklama bulunmazken gözler Erdoğan'ın yapacağı görüşmelerden çıkacak sonuçlara çevrilmiş durumda. Dün BM genel kurulunda özellikle İsrail için oldukça sert açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Trump ile ikili görüşmesi olacak mı bu da merak konusu. Telefon ile görüşen ikili lider yüz yüze de görüşür ve olumlu mesajlar verir ise bu durum piyasalar tarafından pozitif karşılanacaktır.

Dolar tl paritesinde teknik görünüm aşağı yönlü olmaha devam ederkne, bugünlerde gelebilecek haber akışları fiyatlamalar üzerinde belirleyici olabilecek gibi görünüyor. Özellikle Abd ile Türkiye arasında patripot ve F35 programı için yeni bir anlaşma olacak mı piyasalar bu sorunun cevabını arıyor olacaktır. Dolayısı ile haber akışlaırnı takip etmek oldukça önemli olacaktır.