Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta 1,515 dolar seviyesine yükselerek gelen kapanış sonrasında hedef noktaların 1,525 ve 1,534 dolar dirençleri olduğunu belirtmiştik. Nitekim dün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği hareketle beraber altın 1,535 dolar seviyesine kadar yükselerek beklentilerimizi karşıladı. Uzun bir süredir olası düşüşler alım fırsatı diyorduk. Dün ve önceki günlerde de 1,511 dolar üzerinde kaldıkça yine alım fırsatı doğurabileceğini söylemiştik ki dün de 1,515 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın buradan toparlanarak 20 dolarlık yükselişle 1,535 dolar seviyesini gördü. Şu sıralarda ise altın 1,530 doların hemen altında fiyatlanıyor.

Ekonomik takvime baktığımızda bugün Abd'den ham petrol stok verileri ve yeni ev satışları verileri var. Altını etkileyebilecek veriler olmasa da dolar endeksi ve petrol fiyatları için önemli veriler olarak kabul edilebilir. Dolaylı olarak ons altın fiyatlarına da etkili olabilir. Ancak bizim daha fazla dikkat etmemiz gereken Trump'ın Çin ile ticaret görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamalar olacakmış gibi görünüyor. Bir  dediği ile bir dediğitutmayan Trump, bazen Çin ile ilişkilerin iyi olduğu ve anlaşmanın yapılmasından umutlu olduğunu söylese de bazı açıklamalarında ise Çin'e sert yükleniyor ve bu durum sonrasında da altında güvenli liman talebi oluşarak fiyatlar yükselişe geçiyor.

Ons altın fiyatında yukarıda 1,534 dolar seviyemize kritik bir direnç seviyesi olmayı sürdürüyor. Buranın kırılmasıyla yukarı hareket hız kazanabilir ancak buranın kırılması için bir haber akışı ile desteklenmesi şart gibi görünüyor. Aksi halde ons tarafında satıcılı bir seyre dönüş ihtimalimiz bulunuyor ki bu durumda yine ilk etapta 1,520 dolar üzerinde kalabilecek miyiz sorusu gündeme gelecek iken sonraki durak 1,511 dolar seviyesi olabilecektir.  Teknik olarak görünümün pozitif olduğunu söyleyebileceğimiz altın fiyatı için 1,534 dolar seviyesi kritik bir denge noktası olmayı sürdürecek gibi görünüyor.