Altın fiyatında volatilite giderek artmaya devam ediyor. Bugün ECB faiz kararı piyasalarda takip edilecek ancak altının gözü Fed'e çevrilmiş durumda. Önümgibi görünüyor. Olası 50 baz puanlık bir indirimde ise ons altını 1,450üzdeki hafta gerçekleşecek olan Fed'in faiz toplantısı öncesinde 1,415 -1,430 dolar aralığında devam eden fiyatlamalar izliyoruz. Bu fiyatlamalarda ne tarafa doğru bir kırılım yaşanacak merak konusu. 

Fed'in 25 baz puanlık faiz indirimine kesin gözü ile bakılırken, ons altında bu indirimle bir miktar daha yukarı hareket edecek gibi görünüyor. Ancak bu fiyatlamalar içerisinde yer aldığından şuan için 25 puanlık bir indirimin altını 1,450 dolar üzerinde kalıcı hale getirmesi zor gibi görünüyor. Olası 50 baz puanlık bir indirimde ise onsu 1,450 dolar üzerinde yerleşmiş olarak görebilmemiz mümkün olacak gibi görünüyor.

Bugün Ecb faiz kararı ile beraber beklenen bir diğer veri de Abd'den gelecek olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri olacak. Bu veride Abd ekonomisinde yaşanan toparlanmayı göstermesi açısından önemli bir veri. Fed'in verileri dikkate alacağını belirttiği bir ortamda bu tarz verilerin olumsuz gelmesi faiz indirimine işaret ederken verilerin olumluya dönmesi Fed'in faiz indirimi konusunda ileri bir tarihi beklemesine neden olabilir. Bu nedenle açıklanacak veriler dikkatle takip edilmelidir.

Teknik olarak görünüm yukarı yönde devam ederken, aşağıda 1,414 olar destek noktası güncelliğini koruyor. Şu sıralarda 1,420 dolar civarında fiyatlanmakta olan ons altın fiyatının 1,425 dolar üzerinde kalamaması halinde yeniden 1,414 dolar desteğine doğru geri çekilmesi beklenebilir. Bu seviyede tutunma yaşanamaması halinde ise, 1,407 ve 1,400 dolar seviyeleri ön plana çıkmaktadır. 1,425 dolar üzerinde ise ons altın tarafında yeniden 1438 dolar seviyesine doğru yükselişlerin yaşanması beklenebilir.